25 lutego 2020 r. odbyło się drugie, i ostatnie posiedzenie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw.

Podczas posiedzenia szerszej dyskusji poddane zostały kwestie związane z ułatwieniem możliwości zatrudniania obcokrajowców spoza UE. Reprezentanci Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) przedstawili obawy środowiska lekarskiego dotyczące projektowanych rozwiązań oraz zaproponowali 3 poprawki do proponowanych przepisów. W trakcie dyskusji zaprezentowane były merytoryczne argumenty uzasadniające przygotowane i proponowane przez samorząd lekarski poprawki. Stanowisko Ministerstwa Zdrowia (MZ) było jednak negatywne i poprawki nie zostały przyjęte.

Drugą, szeroko dyskutowaną kwestią była poprawka zgłoszona przez NIL do art. 53 ustawy o zawodach, polegająca na umożliwieniu zatrudnienia innego lekarza w indywidualnej praktyce lekarskiej. Zgłoszona poprawka, bazując na licznych apelach i stanowiskach organów samorządu, w tym Krajowego Zjazdu Lekarzy, miała treść określoną uchwałą Naczelnej Rady Lekarskiej nr 16/19/VIII z dnia 22 marca 2019 r. Po wyczerpującej argumentacji, przedstawionej przez Wiceprezesa NRL Andrzeja Cisło, kierunkowe poparcie dla zgłoszonego postulatu liberalizacji przepisów dotyczących zatrudnienia w indywidualnej praktyce lekarskiej  wyrazili zarówno posłowie opozycji, jak i przewodniczący podkomisji Bolesław Piecha oraz poseł Czesław Hoc. Również w tym zakresie stanowisko MZ było negatywne.

Zgłoszona przez przedstawicieli NIL poprawka została przejęta przez posłów, lecz nie uzyskała większości głosów. Przewodniczący Podkomisji wyraził zarówno wolę, jak i nadzieję, że NIL uda się uzgodnić z MZ wspólne stanowisko w tym zakresie i przygotować na posiedzenie Komisji Zdrowia projekt poprawki, który zostanie pozytywnie oceniony przez MZ.

Warto odnotować, że MZ ze zrozumieniem i wolą współpracy odniosło się do zgłoszonej przez przedstawicieli NIL poprawki dotyczącej zawartych w ustawie o izbach lekarskich regulacji, odnoszącej się do postępowania mediacyjnego. W ocenie MZ wprowadzanie takich zmian dotyczących zawodów lekarza i lekarza dentysty powinno być skorelowane z regulacjami obejmującymi  inne zawody medyczne i dlatego powinno być procedowane odrębnie.

Dodane: 2020-02-26, przez: Rafał

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj