logo: NIL

Naczelna Izba Lekarska popiera apel w sprawie zdrowego klimatu


Wspólny apel redaktorów naczelnych czasopism naukowych

Redaktorzy naczelni prestiżowych czasopism medycznych wystosowali wspólnie apel do światowych przywódców o nadzwyczajne działania na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu, które zagraża zdrowiu ludzi. Wezwanie zostało opublikowane w poniedziałek w ponad 220 pismach medycznych.

To krytyczny moment dla rozpoczęcia wspólnych działań na rzecz rozwiązania globalnego kryzysu środowiskowego" - ocenili redaktorzy we wspólnym artykule. - „Przed tymi kluczowymi spotkaniami, my – redaktorzy czasopism poświęconych zdrowiu z całego świata – wzywamy do podjęcia pilnych działań w celu utrzymania wzrostu średniej temperatury na świecie poniżej 1,5 st. C, powstrzymania niszczenia przyrody i ochrony zdrowia”.

W swoim apelu redaktorzy podkreślają, że już dziś ludzie mają do czynienia ze stratami w sektorze zdrowia publicznego, których przyczyną jest wzrost globalnej temperatury i jednoczesne niszczenie środowiska naturalnego. „Zagrożenia dla zdrowia związane ze wzrostem temperatury powyżej 1,5 st. C są dobrze poznane. Tak naprawdę żaden wzrost temperatury nie jest bezpieczny” - piszą autorzy apelu. Przytaczają oni statystyki, według których w ciągu ostatnich dwóch dekad o połowę wzrosła śmiertelność wśród osób powyżej 65. roku życia, związana z upałami. Jak przypominają, wyższe temperatury podnoszą ryzyko odwodnienia, niewydolności nerek, nowotworów skóry, tropikalnych infekcji, zaburzeń psychicznych, powikłań ciąży, alergii chorób sercowo naczyniowych i płucnych. Szczególnie wrażliwe są ludzie z chorobami przewlekłymi, dzieci, osoby starsze, a także przedstawiciele mniejszości etnicznych i uboższych populacji. 

Apel w sprawie zdrowego klimatu kierowany do przywódców krajowych i delegacji na COP26 jest wspierany przez Światowy Sojusz na rzecz Klimatu i Zdrowia (GCHA) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) w służbie społeczności medycznej i zdrowotnej na całym świecie.

List można podpisać indywidualnie lub jako organizacja: Podpisz się!

#HealthyClimateRescription - podpisz się pod listem!

 

 

 

 

 

Dodane: 2021-09-07, przez: Iwona

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj