logo: NIL

Ok. 30 tys. medyków i niemedyków przeszło wspólnie ulicami Warszawy 11 września w ramach Wielkiego Protestu Ochrony Zdrowia. Trasa objęła Ministerstwo Zdrowia, Kancelarię Prezydenta, Sejm oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, pod którą powstało Białe Miasteczko 2.0.

Na każdym przystanku przemawiali przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Pracowników Ochrony Zdrowia, w skład którego wchodzą reprezentanci samorządów zawodów medycznych i związków zawodowych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia, oraz organizacji wspierających protest.

Ma on na celu uświadomienie społeczeństwa o złej sytuacji, w jakiej znajduje się polska ochrona zdrowia i kto za ten stan faktycznie odpowiada, oraz poprawę warunków pracy i wynagrodzeń pracowników systemu ochrony zdrowia.

Główne postulaty (oprócz pilnego spotkania z Premierem RP):

  1. Natychmiastowa zmiana ustawy o wynagrodzeniach.
  2. Natychmiastowe zrównanie wynagrodzeń medyków do średniej Unii Europejskiej.
  3. Rządzie! Płać realnie za leczenie, a nie po przecenie!
  4. Nie róbcie z medyków urzędników – STOP BIUROKRACJI!
  5. Nie ma medyków – nie ma leczenia. Same łóżka nie leczą!
  6. Pacjencie, chcemy żebyś był bezpieczny! Bezpieczeństwo medyka = bezpieczeństwo pacjenta.

Wideorelacje z protestu:

    

 

Relacja Gazety Lekarskiej, w tym 140 zdjęć z protestu.

Ww. Białe Miasteczko 2.0 przez cały tydzień oferuje pacjentom m.in. badania profilaktyczne, porady i warsztaty. Kładzie się nacisk na edukację oraz dialog ze społeczeństwem o ochronie zdrowia, w tym uświadamianiu jak rzeczywiście działa system. Każdego dnia jest inna tematyka debat i dyskusji – więcej TUTAJ.

 

Wszystkie relacje Gazety Lekarskiej dot. protestu i Białego Miasteczka są dostępne TUTAJ

Zapraszamy do obserwowania profilu Naczelnej Izby Lekarskiej na Facebook’u, Twitter’ze oraz Instagram’ie, gdzie codziennie zamieszczane są informacje na temat działań Komitetu i transmisje z Białego Miasteczka.

#ostatnigasiświatło

Dodane: 2021-09-14, przez: Alicja

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj