logo: NIL

Resortowi nie zależy na szybkim wypracowaniu drogi do realizacji postulatów – w ten sposób protestujący medycy podsumowali trzecie spotkanie z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem.

 

W czwartek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie medyków z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia.

– Przypomnieliśmy ministrowi, że mamy jeszcze tylko trzy spotkania, bo data zakończenia rozmów ustalona została na 7 października – powiedziała Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Dodała, że jest przygotowany scenariusz „zaostrzenia” działań protestacyjnych.

Wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów OZZL Anna Bazydło negatywnie odbiera reakcję resortu na postulaty, których realizacja wymaga poniesienia nakładów finansowych. – Po raz kolejny są nam pokazywane rozwiązania sprzed kilku miesięcy, które dyskutowaliśmy na Zespole Trójstronnym i na które się nie zgodziliśmy – powiedziała w czasie spotkania z dziennikarzami.

Dyskusja o wynagrodzeniach

Jak mówiła Anna Bazydło, choć „atmosfera przy stole negocjacyjnym to nie jest debata”, pewne nadzieje wzbudza rozmowa o zmianach w załączniku do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. – Oznacza to, że ministerstwo jest otwarte w zakresie dyskusji o tym, jak wynagradzać poszczególne grupy zawodowe i zmienić dotychczas funkcjonującą ustawę – dodała Anna Bazydło. Zastrzegła, że zasadnicze znaczenie dla powodzenia negocjacji ma przedstawienie przez resort konkretnych propozycji dotyczących kwestii finansowych.

Czwartkowe rozmowy inaczej niż medycy ocenił wiceminister zdrowia Piotr Bromber. – Było to spotkanie merytoryczne, omówiliśmy poszczególne punkty z postulatów. Są punkty, w których jesteśmy już – można powiedzieć – w pełni usatysfakcjonowani, jedna i druga strona – powiedział wiceszef resortu zdrowia, dodając, że o „gotowych rozwiązaniach” będzie można mówić dopiero po uzgodnieniu ich z medykami. Kolejne rozmowy zaplanowano na najbliższy czwartek.

Postulaty medyków

„Wracamy do białego miasteczka” – tymi słowami Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia zakończył komunikat, który po spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” opublikowany w mediach społecznościowych.

Wśród postulatów komitetu protestacyjno-strajkowego są m.in. podwyżki wynagrodzeń, wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, zatrudnienie dodatkowych pracowników administracyjnych i personelu pomocniczego oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów. Protestujący domagają się także zapewnienia zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i skutecznej ochrony przed agresją słowną i fizyczną, chcą wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenia ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

 

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj