Wykładowca:
- dr n. med. Ewa Krasuska-Sławińska - Absolwentka Warszawskiej Akademii Medycznej. W latach 1995-2002- asystent w Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej IS AM w Warszawie. Od 2005 roku zatrudniona najpierw w Zakładzie Patologii Jamy Ustnej, później w Zespole Poradni Specjalistycznych Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. W 2005 roku uzyskała tytuł lekarza specjalisty w zakresie chirurgii stomatologicznej, w 2014 tytuł doktora nauk medycznych, a w 2018 roku tytuł specjalisty w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Specjalizuje się w leczeniu chirurgicznym w zakresie chirurgii stomatologicznej dzieci zarówno ogólnie zdrowych jak z chorobami ogólnoustrojowymi. Autorka licznych publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, współautorka książek. Uczestniczka licznych konferencji i szkoleń międzynarodowych. Kierownik i wykładowca na kursach specjalizacyjnych z zakresu stomatologii dziecięcej. Członek Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.
Cel szkolenia:
Zapoznanie słuchaczy ze specyfiką opieki stomatologicznej u dzieci z chorobami przewlekłymi. Przekazanie informacji jak ważne jest aby lekarz dentysta prowadzący pacjenta z chorobą przewleką uwzględnił jego stan ogólny i miał świadomość powikłań jakie niesie za sobą niewłaściwa decyzja i postępowanie terapeutyczne. Podkreślenie roli współpracy lekarza prowadzącego chorobę podstawową z lekarzem dentystą.
Program szkolenia
Podczas szkolenia zostaną omówione następujące zagadnienia:
- Specyfika wywiadu oraz badania klinicznego dziecka z chorobą przewlekłą.
- Wskazania do wykonania badań dodatkowych.
- Wskazania i specyfika leczenia pacjenta z chorobą przewleką w znieczuleniu ogólnym.
- Wskazania, wytyczne i rekomendacje Medycznych Towarzystw Naukowych dotyczące postępowania u pacjenta z chorobą przewlekła.
- Specyfika leczenia stomatologicznego u dziecka z chorobą przewleką ( indywidualne podejście, kontekstowe spojrzenie na pacjenta, redykalizacja niektórych procedur).
Omówione zostaną różne przypadki kliniczne, w których wybór właściwego postępowania terapeutycznego ze względu na chorobę podstawową i wskazania medyczne wymagał indywidualnego podejścia i musiał być inny niż u dzieci ogólnie zdrowych. Niewłaściwe decyzje i postępowanie terapeutyczne mogą prowadzić do zaostrzenia choroby podstawowej, być przyczyną uogólnienie się procesu zapalnego zagrażającemu życiu, lub nasilać powikłania związane z jej leczeniem, dlatego u pacjentów z chorobą przewleką częściej niż u osób ogólnie zdrowych konieczne jest postępowanie radykalne.