Finansowanie wyrobów medycznych w systemie ochrony zdrowia

Wykładowcy:

  • Agnieszka Wiśniewska - Ekspert ochrony zdrowia specjalizujący się w zagadnieniach związanych z rynkiem farmaceutycznym i wyrobów medycznych. Ma ponad 20letnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych koncernach i firmach świadczących usługi dla producentów i dystrybutorów wyrobów medycznych. Od wielu lat specjalizuje się w doradztwie w zakresie finansowania technologii medycznych i w tym obszarze prowadzi też szkolenia. Obecnie pracuje na stanowisku Prezesa Zarządu OPPM Technomed, gdzie wspiera firmy w codziennym rozwoju na rynku Polskim. Jest aktywnym uczestnikiem zmian systemowych w ochronie zdrowia, w tym przede wszystkim w zakresie wyrobów medycznych na zlecenie czy kształtowania koszyka świadczeń gwarantowanych.
  • Wojciech Szefke - Prawnik, wykładowca akademicki, obecnie współpracujący z Uniwersytetem Warszawskim, Akademią Leona Koźmińskiego oraz Akademią Medyczną w Poznaniu. Autor wielu publikacji z zakresu rynku wyrobów medycznych oraz prawa zamówień publicznych. Członek Zarządu OPPM Technomed. Ukończył Studia Legislacyjne i Studia Prawa Medycznego. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako legislator w Ministerstwie Zdrowia oraz zastępca Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych przy Ministrze Finansów. Zaangażowany był w projekty przedakcesyjne UE- MATRA i PHARE. Przez 7 lat wspierał Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Wyrobów Medycznych POLMED. W swojej karierze zawodowej współpracował z ponad 100 firmami działającymi na rynku wyrobów i technologii medycznych. Był odpowiedzialny za obsługę prawną spółek, uczestniczył projektach z rynku zamówień publicznych oraz m.in. alokacji produktu w systemie ochrony zdrowia. Wspierał firmy w procesach negocjacji cenowej z Komisją Ekonomiczną. Od 2012 r. zaangażowany w uruchomienie programu sektorowego dla rynku wyrobów medycznych.

Cel szkolenia: 

Szkolenie to ma na celu wyposażenie lekarzy i lekarzy dentystów w kompleksową wiedzę na temat finansowania wyrobów medycznych w systemie ochrony zdrowia. Dzięki uczestnictwu w tym wydarzeniu, uczestnicy będą w stanie: zrozumieć podstawy prawne i organizacyjne; optymalizować procesy związane z zaopatrzeniem w wyroby medyczne; skuteczniej zarządzać finansami swoich placówek; podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe.

Program szkolenia:

Rola wyrobów medycznych w nowoczesnej medycynie

Prezentacja aktualnych przepisów prawnych regulujących finansowanie wyrobów medycznych

System refundacji:

  • Jak działa system refundacji wyrobów medycznych w Polsce?
  • Kryteria kwalifikacji do refundacji
  • Proces składania wniosków o refundację

Umowy z NFZ:

  • Rodzaje umów zawieranych przez placówki medyczne z NFZ w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne
  • Warunki umów i obowiązki podmiotów

Praktyczne aspekty finansowania

  • Kodowanie świadczeń:
  • Rozliczanie świadczeń:

Finansowanie innowacyjnych wyrobów medycznych.

Najczęstsze problemy napotykane przez lekarzy i placówki medyczne w zakresie finansowania wyrobów medycznych i sposoby ich rozwiązywania.

 

Do kogo kierowane jest szkolenie:

Lekarze wszystkich specjalizacji.  

 

Szkolenie realizowane w porozumieniu z Technomed.