Podczas webinaru organizowanego przez Naczelną Izbę Lekarską zostanie przedstawiona kampania informacyjna Narodowego Funuszu Zdrowia przez:
- Magdalena Karwowska – Naczelnik, Wydział Leczenia za Granicą Departament Współpracy Międzynarodowej Centrala NFZ. Od ponad 30 lat związana z ochroną zdrowia w wymiarze krajowym i międzynarodowym. Od 2006 r. pracuje w Centrali NFZ, a tematyką leczenia planowanego za granicą zajmuje się od 2008 r. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, kierunek rehabilitacja medyczna. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa medycznego na Uniwersytecie Warszawskim.
- Kinga Lorentowicz – główny specjalista, Wydział Leczenia za Granicą Departament Współpracy Międzynarodowej Centrala NFZ. Od 2007 r. zawodowo związana z NFZ w obszarze współpracy międzynarodowej, od 2012 r. zajmuje się tematyką leczenia planowanego za granicą. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz Studium Prawa Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Cel spotkania:
udział w spotkaniu:
- przybliży lekarzom środowisko prawne związane z leczeniem transgranicznym, np. wyjaśni czym różni się unijna koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego od tzw. dyrektywy transgranicznej,
- pozwoli na prawidłowe ustalanie, czy w przypadku konkretnego pacjenta możemy mieć do czynienia z występowaniem przesłanek do skierowania na leczenie zagraniczne,
- zapewni wiedzę przydatną w codziennej pracy z pacjentami, np. ułatwi sprawne kierowanie pacjenta na leczenie zagraniczne w przypadku braku możliwości udzielenia leczenia w Polsce,
- pozwoli lekarzom na poznanie pełnego spektrum możliwości leczenia pacjenta w ramach systemu opieki zdrowotnej – we współpracy z ośrodkami zagranicznymi.
Program spotkania:
- Zdefiniowanie pojęcia leczenia planowanego i przedstawienie krajowych oraz europejskich przepisów prawa regulujących ten obszar.
- Omówienie przesłanek umożliwiających skierowanie pacjenta do przeprowadzenia leczenia/badań diagnostycznych za granicą.
- Zasady związane z poszczególnymi trybami skierowań na leczenie za granicą – koordynacyjny, dyrektywowy, wynikający wyłącznie z prawa polskiego.
- Szczegółowe omówienie ww. trybów kierowania pacjentów na leczenie zagraniczne
– dedykowane przepisy ustawodawstwa krajowego.
- Wymogi prawa jakie spełniać musi lekarz kierujący pacjenta na leczenie za granicą – w odniesieniu do poszczególnych podstaw prawnych skierowania.
- Wzory wniosków o skierowanie pacjenta na leczenie/badania diagnostyczne za granicę – wraz z omówieniem podmiotów uprawnionych do wypełniania poszczególnych części wniosków (m.in. pacjent, lekarz, konsultant w ochronie zdrowia, NFZ).
- Wskazanie prawidłowego sposobu wypełniania ww. wzorów wniosków w części dedykowanej dla lekarza.
- Omówienie – na przykładach – błędów najczęściej popełnianych przez lekarzy przy wypełnianiu wniosków o leczenie pacjenta poza granicami kraju.
- Jaki wpływ błędy popełniane przy wypełnianiu wniosków mają na możliwość skutecznego skierowania pacjenta na leczenie/badanie za granicą - rygor postępowania administracyjnego.
Spotkanie organizowane w ramach podpisanego porozumienia z Narodowym Funduszem Zdrowia.