Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2019

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (ang. WOHD, World Oral Health Day) – najważniejsze święto stomatologiczne, obchodzone 20 marca, którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy o znaczeniu zdrowia jamy ustnej, także w kontekście ekonomicznym oraz promowanie profilaktyki.

Wydarzenie w 2007 roku ustanowiła Światowa Federacja Dentystyczna FDI. W ramach obchodów na całym świecie podejmowane są inicjatywy oraz akcje przypominające, że zdrowe zęby to podstawa zdrowia ogólnego.

W aktualnej formule Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzony jest od 2013 roku. Początkowo, dokładnie w 2008 roku, ŚDZJU ustanowiono na 12 września, tak aby uhonorować dzień urodzin założyciela FDI dr Charlesa Godona. Kilka lat później władze Światowej Federacji Dentystycznej uznały jednak, że w związku z cykliczną organizacją Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI we wrześniu (w każdym roku gospodarzem jest inny kraj, w 2016 była Polska) oraz licznymi obowiązkami w tym okresie, ŚDZJU należy przenieść na 20 marca.

Tytuły poszczególnych edycji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej

  • 2013: Healthy Teeth for a Healthy Life
  • 2014: Celebrating Healthy Smiles
  • 2015: Smile for Life!
  • 2016: Healthy mouth. Health body.
  • 2017: Live Mouth Smart
  • 2018: Say ahh – think mouth, think health

Dlaczego „Polska mówi aaa”? To najprostsze nawiązanie do tegorocznego, oficjalnego, globalnego hasła Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, które brzmi: „Say Ahh. Think Mouth, Think Health.”, wymyślonego przez Światową Federację Dentystyczną FDI. Jednym z organizatorów jest Naczelna Izba Lekarska, a wśród Ambasadorów znajdziemy Wiceprezesa NRL Andrzeja Cisło i członka NRL Annę Lellę. 

Kampania, w zakresie ogólnopolskim, zostanie wykorzystana do podkreślania znaczenia profilaktyki, odczarowania mitów związanych z leczeniem, pokazania, że polskie gabinety są nowoczesne, bezpieczne, a cała branża nastawiona na rozwój i poprawę standardów leczenia. Poprzez stronę krajowej kampanii, można także pobrać oficjalne materiały kampanii oraz ulotki i broszury informacyjne, również te oficjalne pochodzące z FDI, przetłumaczone na język polski.

Tegoroczne obchody ŚDZJU będą przebiegać pod hasłem profilaktyki nowotworów jamy ustnej i walki z nadmiernym spożyciem cukru. „Do niedawna priorytetem w walce z próchnicą była szczotka do zębów, pasta, nici dentystyczne, a więc wszystko, co jest związane z higieną jamy ustnej. Dziś już wiadomo, że to nie wystarczy, trzeba zmienić nawyki żywieniowe, ponieważ to cukier zawarty w pokarmach sieje największe spustoszenie” – pisze Lucyna Krysiak w Gazecie Lekarskiej. Pacjenci, jeśli nawet dostrzegą zmiany w jamie ustnej, lekceważą je, ponieważ nie zawsze są bolesne. Zdaniem lekarzy dentystów wciąż za mało rozmawia się z pacjentami o zależności pomiędzy chorobami jamy ustnej i występowaniem nowotworów.

Tymczasem zaawansowana próchnica i zakażenia jamy ustnej (bakteryjne, grzybicze) mogą prowadzić do stanów zapalnych, które nieleczone są czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia raka. Tym stanom sprzyja nadużywanie cukrów prostych w pokarmach i napojach. Jak wskazują dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Światowej Federacji Dentystycznej (FDI), w ciągu ostatnich 50 lat spożycie cukru wzrosło trzykrotnie, potwierdzając tym samym powszechną opinię ekspertów, że nadmierna konsumpcja, szczególnie słodzonych napojów, zwiększa nie tylko ryzyko wystąpienia otyłości i chorób jamy ustnej, zwłaszcza próchnicy, ale także chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów i cukrzycy. Więcej o zgubnych skutkach słodkiej diety piszą Koleżanki i Koledzy z Gazety Lekarskiej.

Przypominamy o jutrzejszej konferencji w Naczelnej Izbie Lekarskiej, organizowanej z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, której gospodarzem będzie Wiceprezes NRL Andrzej Cisło, a Gościem Specjalnym prof. dr hab. Tomasz Konopka - Wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Serdecznie zapraszamy!