Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej na posiedzeniu 8 listopada 2019 r. przyjęło:
STANOWISKO Nr 106/19/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 8 listopada 2019 r.
w sprawie projektu ustawy o wyrobach medycznych
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem ustawy o wyrobach medycznych, o którym powiadomił Pan Grzegorz Cessak – Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, pismem z dnia 11 października 2019 r., znak: DP.023.4.2019, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca uwagę, że w chwili obecnej powszechną praktyką stało się stosowanie wyrobów medycznych takich jak kwas hialuronowy lub nici liftingujące przez osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień. Prowadzi to do bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Z efektami niewłaściwego stosowania niektórych wyrobów medycznych w ramach tzw. zabiegów kosmetycznych i estetycznych lekarze spotykają się często. Z tych względów przeciwdziałanie tym konsekwencjom wymaga podjęcia dodatkowych procedur.
Wobec tego wnosimy o wprowadzenie przepisów, z których będzie jednoznacznie wynikać, że inwazyjne wyroby medyczne stosowane w tzw. medycynie estetycznej, których instrukcja stosowania wprowadza ograniczenie stosowania przez lekarza lub osobę z odpowiednim wykształceniem medycznym mogą być stosowane wyłącznie przez osoby posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza lub prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2019 r. poz. 537).
Ponadto zasadnym jest określenie przez Ministra Zdrowia w drodze rozporządzenia wykazu wyrobów medycznych stosowanych w tzw. medycynie estetycznej z uwzględnieniem ich przeznaczenia oraz ryzyka związanego z ich stosowaniem.
Postulujemy również o wprowadzenie przepisów dotyczących kary pieniężnej w wysokości do 1 000 000 zł dla podmiotów, które w ramach prowadzenia działalności gospodarczej używają lub zlecają do używania wyrób medyczny.
STANOWISKO Nr 107/19/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 8 listopada 2019 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych, przekazanym przy piśmie Pani Józefy Szczurek-Żelazko – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia z dnia 17 października 2019 r., znak: KNM.0212.14.2019, zgłasza następującą uwagę do przedmiotowego projektu.
Zdaniem Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, doskonalenie zawodowe ratowników medycznych z zakresu zasad udzielania pomocy medycznej rannym w warunkach pola walki, powinno być realizowane na podstawie programu nauczania zatwierdzanego przez dyrektora komórki właściwej do spraw zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej.
W związku z powyższym proponuje się:
– kropkę na końcu zdania zastąpić przecinkiem i dodać po przecinku „a w przypadku tematyki, o której mowa w § 4 pkt 9 po zatwierdzeniu przez dyrektora komórki właściwej do spraw zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej”.
STANOWISKO Nr 108/19/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 8 listopada 2019 r.
w sprawie zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia, zamieszczonym na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia, nie zgłasza uwag do przedstawionego projektu zarządzenia.
STANOWISKO Nr 109/19/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 8 listopada 2019 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie badań lotniczo-lekarskich
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie badań lotniczo-lekarskich, o którym powiadomił pismem z dnia 16 października 2019 r., znak ULC-LEP-1/0230-0015/06/18, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zgłasza następującą uwagę do przedmiotowego projektu.
W treści U § 12. Ust. 1 należy dodać pkt 3 w brzmieniu: punkt 3 o treści:
„3) 12 miesięcy – po ukończeniu 50. roku życia.”.