Testuję, więc jestem (bezpieczny)
Ważne dla tego zagadnienia:
![]() |
![]() |
Komunikat NFZ z 15 kwietnia 2020r. | Lista rekomendowanych laboratoriów |
Z komunikatu NFZ: Dostępność testów dla personelu medycznego jest powszechna i nie ma ograniczeń sugerujących, że badania dotyczą wyłącznie pracowników medycznych i pacjentów szpitali jednoimiennych. ..dalej
Jedynie rozliczanie i finansowanie kosztów poniesionych testów będzie następowało poprzez podmioty wpisane do wykazu ogłaszanego przez wojewodę, do których trafi pobrany materiał diagnostyczny. Decyzje o skierowaniu osoby na badanie na obecność wirusa SARS-CoV-2, pozostają w kompetencjach lekarzy zlecających badanie.
Narodowy Fundusz Zdrowia, jako publiczny płatnik, gwarantuje i w pełni zabezpiecza finansowanie badań oraz wszystkich świadczeń związanych z leczeniem COVID-19. Dobro pacjentów i bezpieczeństwo całego personelu medycznego pozostają nadrzędnym celem w podejmowanych przez NFZ działaniach.
Diametralnie różne będą sytuacje : lekarza praktykującego w mieście, w ktorym jest referencyjne laboratorium lub punkt pobierania wymazów i lekarza, który do takiego punktu musiałby dojeżdżać (nie mówimy o dorocznym badaniu , a o badaniach regularnych). Ale pobranie wymazu to nie operacja, wydaje się byc to czynność łatwa do opanowania przez medyka. Może więc wdrożyc procedure pobierania wymazów na miejscu?
Najprostsza rada- skontaktować się z wybranym z listy Laboratorium i ustalić szczegóły współpracy |
Jak pobrać prawidłowo wymaz z nosogardzieli? (źródło: http://www.igichp.edu.pl/) pondto: wpis na stronie Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych |