Szanowni Państwo,
Miło mi poinformować, że dostępne są już tzw. krajowe uzupełnienia („National Supplements”) opracowane w ramach TRREE - Training and Resources in Research Ethics Evaluation - dające możliwość porównywania rozwiązań normatywnych w różnych krajach w zakresie prawa i etyki badań naukowych w medycynie.
Dostęp możliwy jest poprzez link:
https://elearning.trree.org/course/view.php?id=42 (Zakładka „Regulatory frameworks”)
(Trzeba się zalogować, a jeśli użytkownik nie ma konta, należy się zarejestrować. Dostępna jest polska wersja językowa).
W opublikowanych materiałach dostępne są także rozwiązania stosowane w innych krajach pozaeuropejskich..
Mam nadzieję, że materiały te będą ciekawym kompendium wiedzy dla członków komisji bioetycznych.
Mariusz Goniewicz
Przewodniczący Ośrodka Bioetyki NRL
Miło mi poinformować, że udostępniona została w języku polskim nowa wersja wybranych modułów szkoleniowych kursu z zakresu oceny etycznej badań biomedycznych oraz Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP).
https://elearning.trree.org/?lang=pl
Mariusz Goniewicz
Przewodniczący Ośrodka Bioetyki NRL
Internetowy kurs z etyki badań naukowych prowadzonych z udziałem ludzi jest dostępny w języku polskim na stronie http://elearning.trree.org
Kurs przeznaczony jest dla członków i pracowników komisji bioetycznych, lekarzy badaczy oraz wszystkich innych osób biorących udział w realizacji badań klinicznych oraz innych medycznych badań naukowych prowadzonych z udziałem ludzi.
Światowe Stowarzyszenie Lekarzy (WMA) poleca ten kurs jako materiał szkoleniowy.
W wersji polskojęzycznej dostępne są cztery Moduły Szkoleniowe:
1 – Wprowadzenie do etyki badań naukowych
2.1 – Etyczna ocena badania naukowego,
3.1 – Świadoma zgoda oraz
3.2 – Dobra Praktyka Kliniczna.
Aby rozpocząć szkolenie należy zarejestrować się, wpisać swój login oraz hasło. Realizacja kursu może odbywać się w dowolnym czasie i terminach, warunkiem jest jedynie posiadanie dostępu do Internetu.
Gorąco zachęcamy Państwa do podnoszenia swoich kwalifikacji w tym zakresie.
UWAGA!!
W 2017 roku nastąpiła zmiana w zakresie uzyskiwania certyfikatu ukończenia jednego modułu szkoleń z zakresu Dobrej Praktyki Klinicznej. Tylko za uzyskanie tego jednego certyfikatu będzie pobierana opłata w wysokości 50 franków szwajcarskich (CHF). Polska należy bowiem do grupy krajów świata o wysokich dochodach per capita (według wykazu sporządzonego w 2016 roku przez Bank Światowy: http://data.worldbank.org/about/country-and-lending-groups, dostępne tylko w języku angielskim). Opłaty za otrzymanie certyfikatu będą przeznaczone na zabezpieczenie dalszego działania i monitorowanie jakości, a także regularną aktualizację treści szkoleń. Pozwoli to TRREE na kontynuowanie wysokiej jakości, powszechnie znanego programu szkoleniowego z zakresu etyki badań naukowych oraz innych regulacji.
W dalszym ciągu odbycie wszystkich kursów szkolenia w ramach modułów TRREE (także z zakresu GCP!) pozostaje całkowicie bezpłatne podobnie jak otrzymanie wszystkich innych certyfikatów ukończenia kursu za wyjątkiem certyfikatu za ukończenie szkolenia z zakresu GCP.
OSTATNIA AKTUALIZACJA 16.07.2024