Marszałek Sentu RP za zwolnieniem lekarzy z ustnego PES

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki podtrzymuje swoje stanowisko, że Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w sesji wiosennej 2021 r. dla lekarzy i lekarzy dentystów powinien zakończyć się jak najszybciej, tak aby rzesza młodych specjalistów mogła zasilić kadry medyczne, walczące z zaostrzającą się pandemią koronawirusa.

W przekonaniu Marszałka, w obecnej wyjątkowej sytuacji i z uwagi na stopień zagrożenia epidemicznego ludności, egzamin pisemny powinien być wystarczający do uznania młodego lekarza za specjalistę. Inaczej zamiast zyskać nowych specjalistów, odsuwamy ich od pracy w okresie najgorętszej walki z pandemią i pogłębiamy i tak już istniejące braki kadrowe w ochronie zdrowia.

Jest to odpowiedź na liczne apele Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyji o odwołanie części ustnej PES w sesji wiosennej 2021 r. tego egzaminu.

Marszałek Grodzki zwrócił także uwagę, że powinno się jak najszybciej zwiększyć pulę polskich młodych specjalistów, szczególnie, że Ministerstwo Zdrowia dopuszcza do pracy w Polsce lekarzy spoza krajów UE, nie sprawdzając ich umiejętności ani znajomości języka polskiego.