Pilotażowy program profilaktyki nowotworów wątroby

W piśmie z 10 lutego do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny poinformował o realizacji projektu „Przeprowadzenie akcji edukacyjno – informacyjnej w ramach programu polityki zdrowotnej pn. Pilotażowy program profilaktyki nowotworów wątroby poprzez wczesne wykrywanie przewlekłych zakażeń HCV i HBV u dorosłych mieszkańców Polski” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z kluczowych elementów projektu jest podniesienie wiedzy personelu medycznego w zakresie zakaźnych przyczyn HCC, jak również czynników niezakaźnych, co przyczyniać się będzie do poprawy jakości prowadzonych rozpoznań i zwiększeniem liczby osób z PWZW typu B i C kierowanych do leczenia.

W ramach projektu zostały uruchomione bezpłatne certyfikowane szkolenia e-learningowe na temat zapobiegania nowotworom wątroby przeznaczone dla lekarzy POZ i koordynatorów pacjenta.

W trakcie szkolenia uczestnicy uzyskają informacje dotyczące m.in.:

  • Epidemiologii, diagnostyki i badań przesiewowych oraz leczenia WZW B i C;
  • Zapobiegania zakażeniom HBV/HCV;
  • Ekspozycji zawodowych na zakażenie patogenami krwiopochodnymi;
  • Szczepień przeciwko HBV.

W programie przedstawione zostały również najważniejsze regulacje prawne: prawa pacjenta, zasady dostępu i wykorzystywania danych osobowych pacjentów jak również normy etyczne w postępowaniu z pacjentami. Szkolenia zostały podzielone na mniejsze moduły tematyczne, które można realizować stopniowo w dogodnym dla uczestnika terminie. Dodatkowo lekarze POZ, którzy ukończą szkolenie z wynikiem pozytywnym uzyskają imienny certyfikat uczestnictwa z punktami edukacyjnymi.

Informacje na temat szkoleń oraz całego projektu są dostępne na dedykowanej stronie.

Projekt realizowany będzie do kwietnia 2023 r.