Apel Nr 3 /22/P-VIII
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej
z dnia 15 marca 2022 r.
do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia
o dokonanie niezwłocznej, jednoczesnej korekty wyceny świadczeń chirurgicznych i świadczeń stomatologii zachowawczej
W związku z zakończeniem prac Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nad wyceną części katalogu świadczeń stomatologicznych oraz zapowiedzianą w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego aktualizacją wyceny wypełnień niezawierających amalgamatu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o:
dokonanie niezwłocznej, jednoczasowej zmiany wycen ujętych w ostatecznym Raporcie AOTMiT oraz 6 świadczeń stomatologii zachowawczej :
Prezydium NRL wyraża zdecydowane przekonanie, że wspomniana w Ocenie Skutków Regulacji ww. projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia kwota 21 milionów zł. na pokrycie różnicy pomiędzy standardem wypełnień amalgamatowych, a ulepszonych wypełnień glasjonomerowych będzie jedynie zmianą kosmetyczną i nie zapewni zarówno niezbędnej opłacalności udzielania wymienionych świadczeń, a co za tym idzie rentowności kontraktów, jak i właściwej relacji wyceny punktowej świadczeń zachowawczych do nowej wyceny świadczeń chirurgicznych i periodontologicznych.
Wspomnieć należy przy tym, że prace AOTMiT dostarczyły niezbędnych danych do dokonania niezwłocznej korekty wyceny wypełnień. Ustalone w przebiegu prac Agencji szacunki kosztów osobowych, fotelowych i infrastruktury uzupełnione o możliwe do szybkiej kalkulacji koszty materiałowe charakterystyczne dla wymienionych świadczeń zachowawczych stanowią doskonałą bazę do wydania postulowanego zarządzenia Prezesa NFZ.
W związku z powyższym Prezydium NRL apeluje o pilne podjęcie prac w zakresie korekty wyceny świadczeń chirurgicznych i świadczeń stomatologii zachowawczej, związku z planowanym wycofaniem wypełnień amalgamatowych. Wejście życie nowej wyceny wypełnień stomatologicznych powinno nastąpić w tym samy czasie co, opracowana już przez AOTMiT nowa wycena świadczeń z zakresu chirurgii stomatologicznej. Utrzymanie i tak malejącej bazy świadczeniodawców wymaga zdecydowanych i skoordynowanych działań, zwłaszcza w kontekście spodziewanego znacznego wzrostu kosztów utrzymania placówek medycznych oraz systemowego niedoszacowania wyceny świadczeń stomatologicznych.
SEKRETARZ PREZES
Marek Jodłowski Andrzej Matyja