Samorządowa pomoc prawna dostępna dla lekarzy i lekarzy dentystów całą dobę, jakość i organizacja kształcenia przed- i podyplomowego, przepisy dotyczące niepożądanych zdarzeń medycznych i ich skutków, zmniejszenie odpisu finansowego okręgowych izb lekarskich na rzecz Naczelnej Izby Lekarskiej (z 15% na 10%) – to jedne z najważniejszych tematów XV Krajowego Zjazdu Lekarzy.
Delegaci zwrócili się do okręgowych rad lekarskich o zorganizowanie pomocy prawnej dla lekarzy i lekarzy dentystów, która będzie dostępna całą dobę i koordynacja, której będzie w gestii rzeczników praw lekarza okręgowych izb lekarskich.
W dokumentach kierowanych do Ministra Zdrowia zwrócono się również o lepsze wykorzystanie potencjału Podstawowej Opieki Zdrowotnej – w dobie długu zdrowotnego dramatycznie narosłego po pandemii COVID-19 – proponując konkretne rozwiązania, jak i o realizację zobowiązania szefa resortu zdrowia (z 2018 r.) odnośnie zniesienia obowiązku oznaczania na recepcie poziomu refundacji leku.
Apel o zmiany przepisów dotyczących niepożądanych zdarzeń medycznych, które obecnie są zaostrzane, jest efektem wielokrotnie artykułowanego przez uczestników Zjazdu oczekiwania wprowadzenia systemu no-fault.
W kwestiach zasad, organizacji i spraw związanych z systemem kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów delegaci zaapelowali, aby przebiegało ono wyłącznie w uczelniach akademickich. Opowiedzieli się także za utrzymaniem stażu podyplomowego, który jest integralnym elementem edukacji lekarzy i lekarzy dentystów, umożliwiającym zdobycie umiejętności praktycznych. Zauważono, że niezbędne jest dokonanie przeglądu specjalizacji oraz powiązanie kształcenia specjalizacyjnego z certyfikacją umiejętności. Zjazd zaapelował również o umożliwienie odbywania przez lekarzy dentystów specjalizacji z mikrobiologii lekarskiej.
W ocenie KZL należy wdrożyć regulacje prawne premiujące podmioty prowadzące specjalizacje lekarzy i lekarzy dentystów w procesie kontraktowania świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz uporządkować zasady wynagradzania kierowników specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych (propozycją jest m.in. odstąpienie od wprowadzania skomplikowanych rozliczeń godzinowych).
Delegaci zwrócili się do Ministra Zdrowia z apelem o poprawę organizacji Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego ze szczególnym uwzględnieniem przygotowania i zapewnienia standaryzacji pytań testowych.
Delegaci zwrócili się także do swojego środowiska, aby lekarze i lekarze dentyści nie odmawiali przedstawicielom samorządu pisania opinii w zakresie posiadanych specjalności.
Poruszono kwestię zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wymaga się uchylenia przepisów dotyczących zasady uznawania stopnia naukowego doktora za równoważny z realizacją programu specjalizacji w dziedzinach lekarsko-dentystycznych. Delegaci apelują także o zmiany w zasadach udzielania prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty w Polsce osobom, które uzyskały kwalifikacje poza Unią Europejską (z zastrzeżeniem lekarzy i lekarzy dentystów z Ukrainy na czas trwania agresji rosyjskiej na Ukrainie), w tym o wprowadzenie konkretnych regulacji dotyczących weryfikacji kompetencji ww. osób.
XV Krajowy Zjazd Lekarzy zaapelował do lekarzy i organizacji lekarskich Federacji Rosyjskiej o natychmiastowe, stanowcze i jednoznaczne potępienie agresji Rosji na Ukrainę, podkreślając, że szczególnej ochronie, ujętej w obowiązujących przepisach prawa międzynarodowego, jak i w zwyczajach cywilizowanych narodów – podlegają: ludność cywilna i osoby niosące pomoc rannym i poszkodowanym.
Od szefa resortu zdrowia samorząd lekarski oczekuje również zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, mających na celu wpisanie fachowych pracowników medycznych na listę osób uprawnionych do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej.
W uchwale programowej na lata 2022-2026 delegaci Zjazdu zobowiązali samorząd lekarski do:
Podczas Zjazdu ustanowiono wysokość odpisu finansowego wnoszonego przez OIL na rzecz NIL w wysokości 10 proc. od kwoty składek, które wpłynęły na rachunki bankowe OIL w poprzednim miesiącu kalendarzowym.
Zobowiązano NRL do podjęcia działań umożliwiających osobom zainteresowanym zmianą prenumeraty Gazety Lekarskiej oraz biuletynu właściwej OIL z wersji papierowej na wersję elektroniczną.
Ustalono liczby członków organów Naczelnej Izby Lekarskiej, zastępców Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i członków Krajowej Komisji Wyborczej IX kadencji.
Delegaci dokonali również zmian w uchwałach w sprawie regulaminu NRL, regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów lekarskich, regulaminu wewnętrznego urzędowania rzeczników odpowiedzialności zawodowej oraz przyjęli nowy Regulamin Naczelnej Komisji Rewizyjnej.
Zmieniono uchwałę w sprawie wykazu funkcji w NIL, których pełnienie może być wynagradzane oraz zobowiązano NRL do zmiany zasad wynagradzania za pracę na rzecz organów NIL zajmujących się odpowiedzialnością zawodową.
W czasie obrad zatwierdzono sprawozdania kadencyjne Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Komisji Rewizyjnej, Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, Naczelnego Sądu Lekarskiego, Krajowej Komisji Wyborczej. Udzielono także absolutorium Naczelnej Radzie Lekarskiej za okres kadencji w latach 2018-2022.
Wszystkie dokumenty mogą Państwo znaleźć w załącznikach poniżej.