Wątpliwości części środowiska lekarskiego wobec nowych programów szkolenia specjalizacyjnego

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego chce zakończyć aktualizację wszystkich programów szkolenia specjalizacyjnego do końca lutego. Również tych, co do których środowisko lekarskie zgłasza wątpliwości.

Największe kontrowersje wśród członków środowiska lekarskiego budzi skrócenie o rok niektórych programów szkolenia specjalizacyjnego, m.in. w dziedzinach anestezjologii (z 6 do 5 lat), onkologii klinicznej, diabetologii, czy też chorób płuc (z 5 do 4 lat). Jak twierdzą przedstawiciele dwóch towarzystw, którzy brali udział w przygotowaniu nowych modułów, o planach dotyczących skrócenia trwania specjalizacji nie zostali nawet poinformowani.

Jako pierwsze, swoje uwagi dotyczące przede wszystkim skrócenia czasu trwania specjalizacji, zgłosiło Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Zgodnie ze stanowiskiem PTAiIT członkowie zespołu, który opracowywał nowy program, nie zostali poinformowani o planach dotyczących skrócenia czasu trwania specjalizacji o rok.

Treść stanowiska PTAiIT:

Członkowie zespołu biorący udział w tworzeniu opublikowanego w dniu wczorajszym (2.02.2023 - przyp. red.) programu specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii nie zostali poinformowani o planowanym skróceniu czasu jej trwania o rok. W związku z powyższym, opublikowany program nie odzwierciedla stanowiska zespołu.

Prof. dr. hab. Radosław Owczuk

Prof. dr hab. Hanna Misiołek

Prof. dr hab. Mirosław Czuczwar

Prof. dr hab. Krzysztof Kusza

Prof. dr hab. Łukasz Krzych

Dr hab.n.med. Lidia Łysenko prof. UMW

Dr hab.n.med. Janusz Trzebicki

Dr n. med. Wojciech Gola

Lek. Andrzej Nartonowicz

Do kwestii skrócenia programu specjalizacji odniósł się również były konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii prof. Radosław Owczuk. Zdaniem prof. Owczuka, w oparciu o nowo opracowany program specjalizacji, żaden szpital w Polsce nie spełnia wymogów, by przygotować przyszłych anestezjologów do zawodu.

 

 

Po wyżej opisanych interwencjach ze strony CMKP usunięto treść programu szkolenia spec. w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Oświadczenie wobec zmian w programie specjalizacji wydało również Polskie Towarzystwo Chorób Płuc. Podobnie, jak w przypadku anestezjologów, członkowie zespołu opracowujący nowy program  specjalizacji, przed jej publikacją nie wiedzieli o planach skrócenia szkolenia specjalizacyjnego o rok.

Treść oświadczenia PTChP:

Informujemy, że Członkowie Zespołu biorący udział w tworzeniu opublikowanego w dniu 2 lutego 2023 programu specjalizacji w dziedzinie CHORÓB PŁUC nie zostali poinformowani o planowanym skróceniu czasu jej trwania z 5 do 4 lat. W związku z powyższym, opublikowany program nie odzwierciedla stanowiska zespołu.

Prof. dr hab. Halina Batura-Gabryel – konsultant krajowy w dziedzinie chorób płuc;

Prof. dr hab. Ewa Jassem – przedstawiciel konsultanta krajowego;

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Piorunek – przedstawiciel konsultanta krajowego;

Dr hab. n. med. Tadeusz Przybyłowski – przedstawiciel konsultanta krajowego;

Dr hab. n. med. Szczepan Cofta – przedstawiciel konsultanta krajowego;

Dr hab. n. med. Szymon Skoczyński – przedstawiciel konsultanta krajowego;

Prof. dr hab. Paweł Śliwiński – przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc;

Prof. dr hab. Dariusz Ziora – przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej;

Prof. dr hab. Michał Pirożyński – przedstawiciel Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego;

Dr n. med. Karina Witkiewicz – przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej odbywający szkolenie specjalizacyjne.

Wobec doniesień dotyczących wątpliwości części lekarzy na temat nowych programów specjalizacji Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do ministra  zdrowia o  wstrzymanie wprowadzenia w życie nowych programów do czasu merytorycznych uzgodnień ze środowiskiem lekarskim i towarzystwami naukowymi. Treść Apelu

Jak informuje portal cowzdrowiu.pl, CMPK wyjaśnia, że decyzje dotyczące skrócenia programów wynikają ze skrócenia modułu podstawowego w dziedzinie chorób wewnętrznych (z 3 do 2 lat).