Odczarujmy neurofizjologię! Znaczenie potencjałów wywołanych w diagnostyce chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Rola badań elektofizjologicznych w monitorowaniu śródoperacyjnym

Wykładowcy: dr hab. n.med. Edyta Dziadkowiak - jest specjalistą neurologiem i neurofizjologiem, zatrudnionym w Katedrze i Klinice Neurologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dr hab. n. med. Edyta Dziadkowiak zajmuje się diagnostyką elektrofizjologiczną, ze szczególnym uwzględnieniem elektroneurografii i potencjałów wywołanych, w chorobach neurologicznych, zwłaszcza chorobach nerwowo-mięśniowych oraz autoimmunologicznych zaburzeniach obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Posiada licencję Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej w zakresie interpretacji badań elektroneurograficznych i potencjałów wywołanych. Jest sekretarzem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz przewodniczącą Sekcji Potencjałów Wywołanych Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej. Dr hab. n. med. Edyta Dziadkowiak jest autorką lub współautorką ponad 70 publikacji w czasopismach naukowych oraz w Vademecum Pielęgniarki i Położnej.

dr n. med. Olga Milczarek - specjalista neurolog, neurolog dziecięcy. Od 2006 roku pracownik Instytutu Pediatrii UJ CM w Krakowie. Od 2016 r. adiunkt w Klinice Neurochirurgii Dziecięcej IP UJ CM. Od 2016 r. związana zawodowo z Kliniką Neurologii Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i dziecka w Warszawie. Pracę doktorską obroniła w 2011 roku z wynikiem bardzo dobrym. Na stałe współpracuje z klinikami neurochirurgicznymi w całej Polsce wykonując neurofizjologiczny monitoring śródoperacyjny (IONM). Od 2004 roku naukowo zaangażowana w projekty dotyczące wykorzystania komórek macierzystych w neuroregeneracji. Autorka 40 publikacji w renomowanych czasopismach medycznych. Chętnie rozwiązuje trudne problemy neurologiczne, leczy padaczki, bóle głowy, encefalopatie, wrodzone wady ośrodkowego układu nerwowego. Diagnozuje choroby OUN i kanału kręgowego u dzieci przy wykorzystaniu USG.

Celem szkolenia jest omówienie wskazań do wykonywania badań elektrofizjologicznych, w tym potencjałów wywołanych. Badania potencjałów wywołanych umożliwiają ocenę funkcji dróg i ośrodków nerwowych. Poszerzenie wiedzy z zakresu możliwości wykorzystania  neuromonitoringu śródoperacyjnego w leczeniu zmian w obrębie ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

Program:

  • Omówione zostaną potencjały wywołane o następującej modalności – wzrokowe, słuchowe pniowe, somatosensoryczne, ruchowe oraz potencjały wywołane związane z wydarzeniami poznawczymi. Przedstawione zostaną prawidłowe wyniki badań oraz nieprawidłowe w wybranych schorzeniach. Omówione zostaną czynniki niepatologiczne wpływające na wynik badania.
  • Szczegółowe omówienie modalności neurofizjologicznych wykorzystywanych w monitoringu śródoperacyjnym- ze szczególnym zwróceniem uwagi na wykorzystanie badania EEG w planowaniu i leczeniu padaczek lekoopornych. Celem jest zapoznanie lekarzy różnych specjalności z możliwościami współczesnej neurochirurgii i chirurgii czynnościowej. 

 

Partnerem szkolenia jest Polskie Towarzystwo Neurofizjologii Klinicznej.