Ogólnopolski Dzień Dentysty

5 marca przypada Ogólnopolski Dzień Dentysty poświęcony wszystkim stomatologom, którzy zajmują się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób jamy ustnej. W tym dniu warto zwrócić szczególną uwagę na rolę lekarza dentysty w ochronie zdrowia. 

Profilaktyczna wizyta u dentysty jest czymś więcej niż tylko wyrazem dbałości o zdrowy uśmiech. Stomatolog może na podstawie stanu jamy ustnej rozpoznać szereg poważnych schorzeń i skierować pacjenta na bardziej szczegółową diagnostykę. Tymczasem spora część naszego społeczeństwa w ogóle nie kontroluje stanu zdrowia jamy ustnej. Przyczyny mogą być różne, ale efekt zawsze ten sam – tragiczny stan uzębienia i szereg schorzeń towarzyszących. 

Obawa przed wizytą u dentysty to często wynik „lęków z dzieciństwa”, które w obecnych czasach są zupełnie bezzasadne. Dzięki pracy wielu lekarzy dentystów stomatologia nieustannie poszukuje rozwiązań, dzięki którym pacjent przejdzie przez wszelkie czynności bezboleśnie i bez zbędnego stresu. Widzę na co dzień, jak lekarze dentyści sprawiają, że wiele osób, które na początku obawiało się leczenia stomatologicznego, dziś podejmuje je bez żadnej trudności. Znając pracę dentysty od podszewki, jestem pełen podziwu dla moich Koleżanek i Kolegów Dentystów, którzy mimo wielu systemowych barier, wykonują swoją pracę z pasją i zaangażowaniem. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dentysty życzę Wam poczucia satysfakcji z Waszej pracy, możliwości rozwoju i ulepszania swoich kwalifikacji, abyście wyznaczali najwyższy standard opieki, jaką możecie zaoferować pacjentom.  

Paweł Barucha 

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej 

Przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL