Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej na posiedzeniu 23 sierpnia 2024 r. przyjęło:
STANOWISKO Nr 66/24/P-IX PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ilości oddanych składników krwi odpowiadającą litrowi oddanej krwi
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ilości oddanych składników krwi odpowiadającą litrowi oddanej krwi, przekazanym przy piśmie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia pana Jerzego Szafranowicza z dnia 14 sierpnia 2024 r. (znak: DLT.0210.8.2024.AM) nie zgłasza uwag do przedmiotowego projektu.
STANOWISKO Nr 67/24/P-IX PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wniosku
o autoryzację
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wniosku o autoryzację, przekazanym przy piśmie podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia pana Jerzego Szafranowicza z dnia 9 sierpnia 2024 r. (znak: DLJ.0210.7.2023.OK) nie zgłasza uwag do projektu.
STANOWISKO Nr 68/24/P-IX PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób, przekazanym przy piśmie podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia pana Marka Kosa z dnia 13 sierpnia 2024 r. (znak: ZPM.0210.13.2024.AO) nie zgłasza uwag do projektu.
STANOWISKO Nr 69/24/P-IX PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących
Po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, przekazanym przy piśmie pana Jarosława Nenemana, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, z dnia 16 sierpnia 2024 r. (znak: PT7.8100.1.2024) Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie opiniuje projekt w zakresie, w jakim pozbawia lekarzy i lekarzy dentystów możliwości zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej na takich samych zasadach, na jakich korzystają ze zwolnienia pozostali podatnicy.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że wprowadzone w § 3 ust. 1 projektu rozporządzenia zwolnienie z obowiązku ewidencjowania obrotów za pomocą kasy fiskalnej, gdy wartość sprzedaży dokonanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 20 tys. złotych, powinno mieć zastosowanie także wobec lekarzy i lekarzy dentystów. Tymczasem § 4 ust. 2 lit. f projektu rozporządzenia przewiduje, że ze zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania obrotów za pomocą kasy fiskalnej nie mogą korzystać usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów.
Samorząd lekarski nie znajduje uzasadnienia dla pozbawienia lekarzy i lekarzy dentystów możliwości zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, gdy obroty firmy nie przekraczają kwoty 20 tys. złotych rocznie. Postuluje się zatem wykreślenie § 4 ust. 2 lit f projektu rozporządzenia. Objęcie zwolnieniem z ewidencjonowania sprzedaży usług także lekarzy i lekarzy dentystów nie wpłynęłoby na prawidłowość rozliczania podatku, w tym właściwego prowadzenia ewidencji sprzedaży. Należy zwrócić uwagę, że na mocy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Kodeksu Etyki Lekarskiej każdy lekarz udzielający świadczeń zdrowotnych jest zobowiązany do prowadzenia dokumentacji medycznej, co jest sankcjonowane przez przepisy dotyczące odpowiedzialności zawodowej. Wobec tego udzielone świadczenie zdrowotne jest dokumentowane tak co do osoby pacjenta, jak i co do zakresu udzielonego świadczenia. Obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej jest wystarczającą gwarancją, że obroty z prowadzonej przez lekarzy i lekarzy dentystów działalności leczniczej będą ujęte w rozliczeniu podatkowym.