Polska Komisja Akredytacyjna wydała negatywną ocenę kierunków lekarskich na czterech uczelniach: Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu oraz Społecznej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi. To oznacza, że wymienione uczelnie muszą wstrzymać nabór na kierunki lekarskie.
Nie jesteśmy przeciwni żadnej uczelni medycznej, ale zależy nam na tym, by kierunki lekarskie były w stanie zagwarantować wysoką jakość kształcenia. Musimy mieć pewność, że nasze koleżanki i nasi koledzy będą posługiwać się tym samym językiem medycznym, co pozostali lekarze. Stąd po stronie Naczelnej Rady Lekarskiej szereg działań na rzecz jakości kształcenia – zaznacza przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego NRL Damian Patecki.
Już w listopadzie 2022 roku prezes Naczelnej Rady Lekarskiej skierował pismo do Komisji Europejskiej w sprawie interpretacji przepisów dotyczących minimalnych wymogów kształcenia lekarzy. Także na prośbę prezesa Łukasza Jankowskiego działająca przy ówczesnym Ministrze Zdrowia Rada Organizacji Pacjentów zajęła się tematem kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. W swoim stanowisku dotyczącym kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów zaznaczyła m.in., że w procesie kształcenia przyszłej kadry lekarskiej należy przede wszystkim zadbać o wysoką jakość kształcenia na kierunkach medycznych. NRL niejednokrotnie zabierała głos w sprawie jakości kształcenia na nowo powoływanych kierunkach lekarskich podczas obrad Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Jeszcze przed końcem 2023 roku Minister Nauki Dariusz Wieczorek, reagując m.in. na list NRL – w którym rada zgłaszała wątpliwości dotyczące powołania nowych członków komisji przez poprzedniego szefa resortu edukacji – wprowadził pożądane zmiany w PKA.
Nie zbrakło także potrzebnych spotkań prezesa NRL z szefem PKA, niekończącej się liczby rozmów dotyczących jakości kształcenia z ministrami i parlamentarzystami oraz szeroko zakrojonych działań medialnych NIL, w których samorząd przedstawiał swoje diagnozy i rekomendacje związane ze wzmacnianiem kadrowym systemu ochrony zdrowia. W swoich stanowiskach, wypowiedziach medialnych i apelach przedstawiciele samorządu lekarskiego podkreślali znaczenie rzetelnego przygotowania kierunków, które chcą szkolić przyszłych lekarzy, odnosząc się do długoletniej perspektywy systemu ochrony zdrowia w Polsce. A tę z kolei przedstawił zespół ds. transformacji NIL, którego analizy pokazały nieefektywność systemu, w którym lekarze spędzają ponad połowę czasu na biurokracji i dokumentacji, zwracając uwagę na potrzebę budowy struktur wspomagających terapię, m.in. poprzez wprowadzenie do systemu innych profesjonalistów medycznych oraz odpowiednie rozwiązania technologiczne.
W ostatnich dniach na stronie NIL pojawił się również drugi raport dotyczący kształcenia na kierunkach medycznych, z którym można zapoznać się TUTAJ.