Nowy KEL od 1 stycznia 2025. SMS od NIL do lekarzy i lek. dentystów 

Połączyło nas to przekonanie, że etyka lekarska, że Kodeks Etyki Lekarskiej jest absolutnie podstawą wykonywania przez nas zawodu i tym, co my, sami lekarze uchwalamy po to, żeby dbać o naszych pacjentów i z jednej strony zagwarantować sobie wsparcie etyczne, z drugiej strony gwarancje najwyższej jakości praktyk dla naszych podopiecznych, dla naszych chorych. (…) Niemal wszyscy zgodziliśmy się nad nowym kształtem kodeksu, który przenosi nas już nie tylko do teraźniejszości, ale i do przyszłości. Wciąż warte podkreślenia jest to, że to my sami — lekarze — regulujemy naszą etykę. My tworzymy Kodeks Etyki Lekarskiej – podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski. 

Mimo ogromu zmian społecznych i politycznych, takich jak dołączanie Polski do Unii Europejskiej, które wymiernie wpływają na funkcjonowanie lekarzy i lekarzy dentystów w systemie ochrony zdrowia, przez ostanie ponad dwie dekady Kodeks Etyki Lekarskiej nie doczekał się nowelizacji. To dopiero Nadzwyczajny XVI Krajowy Zjazd Lekarzy zwołany w maju 2024 roku uchwalił zmiany, które czynią KEL aktualnym drogowskazem dla lekarzy funkcjonujących we współczesnym świecie medycyny. 

Najważniejsze zmiany wprowadzone do nowego KEL dotyczą mediów społecznościowych w zawodzie lekarza – stanowią o istocie etyki i odpowiedzialności lekarzy w korzystaniu z platform online oraz promowaniu zdrowego stylu życia; reklamy – dotyczą transparentności i uczciwości w promocji usług medycznych; relacji lekarz-pacjent – mówiące o empatii, profesjonalizmie oraz otwartości na potrzeby pacjenta; atmosferze zaufania i współpracy między lekarzem a pacjentem, budowanie pozytywnych relacji; użycia teleporady oraz narzędzi opartych na technologii sztucznej inteligencji w praktyce lekarza. 

Tegoroczna nowelizacja przyniosła za sobą również wprowadzenie pojęć, które do tej pory nie znalazły się w KEL, to m.in. „terapia daremna”, „aktualna widza medyczna” – pojęcie, które zastąpiło wyrażenie „współczesnej wiedzy medycznej” – czy „pacjent”, które w niektórych artykułów zastąpiło słowo „chory”. W niektórych z artykułów zamiast słowa „powinien”, w nowej wersji kodeksu widnieje wyrażenie „ma obowiązek”, które ma wyrażać w sposób jasny i jednoznaczny powinność lekarza. 

By dotrzeć z treścią nowego Kodeksu Etyki Lekarskiej tuż po zakończeniu Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy w Łodzi i uchwaleniu nowelizacji na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej pojawił się komunikat zawierający pełną treść nowego dokumentu. 

Kliknij tutaj, by przejść do wpisu 

Wszyscy lekarze i lekarze dentyści otrzymali także najnowsze wydanie KEL wraz z ostatnim tegorocznym wydaniem „Gazety Lekarskiej”. 

Elektroniczne wydanie KEL

Dla przypomnienia o rozpoczęciu okresu obowiązywania nowych przepisów Kodeksu Etyki Lekarskiej lekarze i lekarze dentyści otrzymają w najbliższych dniach SMS od NIL z wiadomością o treści: Uwaga! 1.01.2025 r. wejdą w życie zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Zapoznaj się z nimi już dziś na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej. 

Komisja Etyki Lekarskiej NRL przygotowuje także komentarze do znowelizowanych artykułów. Wszystkie opracowanej do tej pory są opublikowane na stronie NIL. 

Kliknij i przejdź do zakładki z komentarzami do KEL