Prawa i obowiązki lekarza wobec policji. Schemat postępowania

Współpraca lekarza czy podmiotu leczniczego z organami ścigania, takimi jak policja, rodzi pytania dotyczące tego, w jakich okolicznościach, jakie informacje lekarz może lub musi ujawnić. Merytoryczne wsparcie w tym zakresie stanowi przygotowany przez Rzecznika Praw Lekarza oraz Biuro Prawne Naczelnej Izby Lekarskiej schemat postępowania w sytuacji interwencji policji w podmiocie leczniczym.

Przepisy regulujące te kwestie są złożone. Ich nieznajomość może prowadzić do konfliktu między ochroną danych pacjenta a koniecznością współpracy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Plakat odpowiada na kluczowe pytania, z jakimi lekarze mogą się zetknąć podczas interwencji policji i potencjalnej współpracy z policją w sytuacji prowadzonych dochodzeń. Prezentujemy tam modelowe sposób postępowania, który pomoże lekarzom działać zgodnie z prawem i jednocześnie chronić siebie oraz swoich pacjentów – podkreśla Rzecznik Praw Lekarza NIL Monika Potocka.

Schemat prezentuje przykładowy opis działania policji, podstawę prawną, na podstawie której przedstawiony jest model rozwiązania, czyli przykład reakcji i zachowania się lekarza w sytuacjach: żądania przez policję udzielania informacji o pacjencie, udostępnienia dokumentacji medycznej, wydania karty zgonu policji, czy wydawania poleceń przez funkcjonariuszy.

To bardzo cenna inicjatywa i praktyczny poradnik, który stanowi pewnego rodzaju kompendium dotyczące obowiązującego prawa w kilku szczególnie ważnych przypadkach. To nierzadko sytuacje, które wiążą się z działaniem pod wpływem stresu. Wówczas taki syntetyczny schemat jest na wagę złota, pozwala w łatwy sposób przypomnieć sobie, do czego jako lekarze jesteśmy w danej sytuacji zobowiązani i jakie przysługują nam prawa – wyjaśnia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Pobierz plakat w wersji PDF