Rok 2024 przyniósł zmiany w dostępności znieczuleń podczas porodów naturalnych, które obecnie na przykład w województwie wielkopolskim owocują 11-krotnym wzrostem ich liczby. – To bardzo cieszy, bo właśnie o to zabiegaliśmy – komentuje Damian Patecki, anestezjolog, członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.
Z początkiem lipca, w ramach rozporządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, wprowadzono premie finansowe dla placówek, które podniosą odsetek zastosowań znieczuleń zewnątrzoponowych lub podpajęczynówkowych w ogólnej liczbie porodów naturalnych. To wynik licznych spotkań Prezydium NRL z decydentami, które podkreślało – również w oficjalnym stanowisku z kwietnia zeszłego roku – że zmiana wyceny i zastosowanie współczynnika korygującego może korzystnie wpłynąć na faktyczną dostępność do znieczulenia w czasie porodu drogami natury.
Samorząd lekarski wielokrotnie apelował do rządzących o zainicjowanie działań, aby zapewnić każdej kobiecie dostęp do znieczulenia w czasie porodu. Liczba stosowanych znieczuleń per capita na przykład w województwie wielkopolskim była bliska zeru, dlatego bardzo cieszy fakt, że także dzięki naszym działaniom notuje się tam od lipca gwałtowny wzrost ich stosowania – podkreśla Damian Patecki, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego NRL.
Przez cały ubiegły rok placówki w wielkopolskim wykonały niemal 800 znieczuleń: Klinika św. Rodziny w Poznaniu – 285: poznańska Klinika przy Polnej – ponad 200; Szpital w Koninie – ponad 140. Wcześniej na poród ze znieczuleniem mogła liczyć co setna rodząca. We wrześniu 2024 roku już co 12. rodząca (8 proc.).
W pozostałych województwach po wprowadzaniu modelu finansowania świadczeń związanych z porodem zakończonym drogami natury w odsetek rodzących ze znieczuleniem także wzrósł. Liderem było i pozostaje Mazowsze. W roku 2023 odsetek znieczuleń w woj. mazowieckim wynosił 41 proc., a we wrześniu 2024 49 proc. W woj. dolnośląskim zanotowano wzrost z 23 proc. w 2023 do 27 proc. w IX 24, w woj. łódzkim z 29 proc. do 32 proc. w woj. małopolskim z 27 proc. do 32 proc., w woj. podlaskim z 22 proc. do 26 proc., w woj. świętokrzyskim , z 6 proc. do 23 proc., w woj. kujawsko-pomorskim z 2 proc. w do 5 proc., w woj. lubelskim z 2 proc. do 4 proc., w woj. lubuskim z 4 proc. do 5 proc., w woj. podkarpackim z 9 proc. do 12 proc. oraz w woj. zachodniopomorskim z 4 proc. do 10 proc.