Warunki pracy a jakość opieki nad pacjentem. Komentarze do znowelizowanego KEL: art.11.

Komisja Etyki Lekarskiej naczelnej Rady lekarskiej przygotowała komentarz art. 11. KEL, który mówi o tym, że: 

Lekarz winien zabiegać o wykonywanie swego zawodu w warunkach, które zapewniają odpowiednią jakość opieki nad pacjentem.

 

Komentarz:

Artykuł wskazuje, że lekarz powinien wykazywać się aktywną postawą i działaniem na rzecz wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, w warunkach umożliwiających mu zapewnienie odpowiedniej jakości opieki nad pacjentem. Działania wskazywane przez art. 11 mogą obejmować współdziałanie z instytucjami (np. z organami administracji publicznej, związkami zawodowymi, samorządem lekarskim oraz innymi organizacjami w kraju i zagranicą, w sprawach dotyczących ochrony zdrowia i warunków wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty), podejmowanie działań na rzecz respektowania uprawnień pracowniczych (np. odpowiednich przerw w pracy, możliwości realizacji urlopu czy dotyczących stanowiska pracy),  dbanie o przestrzeganie zasad BHP i czasu pracy, odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy, czy warunki lokalowe, zapewniające pacjentowi odpowiedni komfort, w miarę dostępnych możliwości.

 Art. 11  obejmuje też działania lekarza wykraczające poza same aktywności zawodowe. Mogą to być na przykład zaangażowanie polityczne lekarza, mające na celu poprawę warunków udzielania świadczeń zdrowotnych, czy zarządcze w procesie kontraktowania świadczeń zdrowotnych (np. występując w roli dyrektora lub pracownika NFZ czy dyrektora placówki medycznej). Ponadto, w celu zapewnienia pacjentowi odpowiedniej jakości opieki, lekarz może podejmować różnorodne działania służące zapewnieniu odpowiednich warunków wizyty czy hospitalizacji takich jak np. właściwe miejsce przeznaczone dla pacjentów oczekujących na wizytę, dostęp do informacji o świadczonych usługach lub prawach pacjenta, możliwości kontaktu z rodziną, itd.

Możliwości i skala działań poszczególnych lekarzy mogą być różne w zależności od pełnionej roli, stanowiska czy funkcji. Każdy lekarz jest jednak zobligowany do aktywnego działania na rzecz jak najlepszych warunków wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, co ma służyć jak najlepszej opiece nad pacjentem.

Powiązane z art. 11 KEL:

  • Zapewnienie komfortu i jakości opieki pacjentowi, niezależnie od płci, wyznania czy innych cech (art. 3 KEL);
  • Odmowa podjęcia opieki, w przypadku, gdy dostępne warunki nie zapewniają pacjentowi właściwej jakości opieki, z jednoczesnym wskazaniem możliwości uzyskania pomocy
    w innym miejscu (art. 7 KEL);
  • Odpowiedni dobór formy konsultacji (art. 9 KEL);
  • Poszanowanie godności pacjenta oraz prawa do intymności (art. 13 KEL);
  • Możliwość skorzystania z opieki rodziny lub przyjaciół oraz umożliwienie kontaktu
    z duchownym (art. 20 KEL);
  • Humanitarna opieka terminalna i godne warunki umierania (art. 31 KEL);
  • Szczególne obowiązki lekarzy pełniących funkcje kierownicze, związane
    z odpowiedzialnością za organizację i nadzór nad pracą zespołu (art. 63 KEL);
  • Rzetelne wykonywanie obowiązków zawodowych oraz kierowanie się zasadami etyki lekarskiej (art. 69 KEL);
  • Zakaz pracy pod wpływem substancji, które mogą zaburzać zdolności psychofizyczne lekarza (art. 72 KEL);
  • Prawo lekarza do oczekiwania wsparcia od społeczeństwa i władz publicznych
    w wykonywaniu działań zawodowych oraz ochrony dóbr osobistych i nietykalności cielesnej (art. 77 KEL);
  • Prawo lekarza do udziału w zorganizowanej formie protestu, o ile nie narazi
    to bezpośrednio pacjenta na utratę życia lub pogorszenie stanu zdrowia (art. 79 KEL).