Szczepienia – wspólna odpowiedzialność za zdrowie przyszłych pokoleń

Samorząd lekarski od zawsze stoi po stronie promocji szczepień ochronnych. To one są jednym z największych osiągnięć współczesnej medycyny, które w Polsce pozwoliły niemal całkowicie wyeliminować niebezpieczne choroby zakaźne. Niestety, ich powrót jest realnym zagrożeniem, spowodowanym m.in. zaniedbaniem kalendarza obowiązkowych szczepień i szerzącą się dezinformacją. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego tylko poprzez odpowiedzialność, edukację i troskę możemy chronić tych najbardziej narażonych – najmłodszych, seniorów oraz osoby z osłabionym układem odpornościowym.

- Walka z dezinformacją jest naszym wspólnym obowiązkiem – jest niebezpieczna dla zdrowia każdego z nas, naszych najbliższych i całego społeczeństwa. Szczepienia to najpotężniejsza broń, jaką dysponuje ludzkość w walce z chorobami zakaźnymi. To nie tylko nauka i medycyna, to nasza wspólna odpowiedzialność za zdrowie przyszłych pokoleń. Trwa Europejski Tydzień Szczepień, który przypomina nam, że szczepienia to nie tylko indywidualny wybór, lecz nasza wspólna sprawa. Zadbanie o zdrowie społeczne to nasze moralne zobowiązanie i inwestycja w bezpieczniejszą przyszłość – podkreśla szef samorządu lekarskiego.

 

***

W ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień, który w tym roku przypada w dniach 27 kwietnia - 3 maja 2025 r., Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi kampanię społeczną „Szczepienia chronią – zaufaj nauce”. ETS jest wieloletnią inicjatywą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mającą na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat roli szczepień w zapobieganiu chorobom i ochronie życia.

Tegoroczny ETS podkreśla pilną potrzebę osiągnięcia wysokiego i sprawiedliwego poziomu zaszczepienia w każdej społeczności, w celu zapobiegania chorobom teraz i w przyszłości. Więcej informacji o ETS dostępnych jest na stronie internetowej WHO.

Na potrzeby kampanii Państwowa Inspekcja Sanitarna opracowała szeroki wachlarz materiałów edukacyjnych (w załączeniu poniżej), które będą wykorzystywane przez wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne w ramach prowadzonych przez nie działań edukacyjnych.