15 maja 2025 roku odszedł prof. Zbigniew Chłap, zasłużony i znany lekarz, naukowiec i wykładowca, przewodniczący Komisji Etyki Lekarskiej NRL, której w 1989 roku walne zebranie delegatów Okręgowych Izb Lekarskich powierzyło zadanie zredagowania Kodeksu Etyki Lekarskiej.
Urodził się 8 kwietnia 1928 w Dąbrowie Górniczej. Od 1943 należał do Szarych Szeregów. W 1952 ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie, doktoryzował się w 1959. W 1964 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1977 tytuł profesorski w zakresie nauk medycznych. Od 1973 kierował Katedrą Patofizjologii.
Od 1989 roku przewodniczył pracom nad utworzeniem Kodeksu Etyki Lekarskiej, który przyjęto już 14 grudnia 1991 roku podczas Nadzwyczajnego II Zjazdy krajowego Lekarzy w Bielsku-Białej.
Komisja etyki redagowała kodeks w oparciu o piękną polską tradycję deontologiczną. Studiowaliśmy też europejskie kodeksy etyki lekarskiej. Otrzymywaliśmy opinie, że nasz kodeks jest wyrazem odwagi i zapewne będzie wzorem dla podobnych kodeksów w innych krajach – wspominał prof. Zbigniew Chłap.
Polski Kodeks Etyki Lekarskiej stał się wzorem dla kodeksów czeskiego, słowackiego i ukraińskiego.
W latach 1991–1993 pełnił funkcję dziekana Wydziału Lekarskiego. Wykładał także na Akademii Polonijnej w Częstochowie. Był członkiem Komitetu Patomorfologii PAN oraz Komisji Etyki w Nauce PAU.
Brał udział w pracach podzespołu do spraw zdrowia w ramach rozmów Okrągłego Stołu. Należał do krakowskiego Komitetu Obywatelskiego. W połowie lat 90. zainicjował utworzenie Stowarzyszenia Lekarze Nadziei, którym kierował do 2018.
Prof. Zbigniew Chłap za swoją pracę i działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1978), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004), Krzyżem Wolności i Solidarności (2011).
Naczelna Rada Lekarska z wyrazem wdzięczności za pracę i poświęcony na rzecz samorządu trud składa Rodzinie, Bliskim i Współpracownikom śp. profesora Zbigniewa Chłapa najszczersze kondolencje.