<rss version='2.0'>
    <channel>

        <title>Naczelna Izba Lekarska</title>
        <link>https://www.nil.org.pl</link>
        <description>Naczelna Izba Lekarska - Sprawy międzynarodowe</description>
                <item>
            <title>FDI World Dental Congress 2026 – Prague</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/9191-fdi-world-dental-congress-2026-prague</link>
            <description>Szanowni Państwo,

w dniach 4-7 września 2026 r. w Pradze odbędzie się Światowy Kongres Stomatologiczny FDI (FDI World Dental Congress 2026).

W 2026 roku Czechy, po raz pierwszy w swojej historii, będą gospodarzem Kongresu FDI, najbardziej prestiżowego globalnego wydarzenia w dziedzinie stomatologii.

Kongres organizowany jest przez Światową Federację Stomatologiczną FDI we współpracy z Czeską Izbą Stomatologiczną. Wydarzenie ma przyciągnąć do Pragi ponad 8000  ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Posiedzenie Rady Europejskich Lekarzy Dentystów w Gdańsku</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/aktualnosci/8922-posiedzenie-rady-europejskich-lekarzy-dentystow-w-gdansku</link>
            <description>W dniach 23 – 24 maja 2025 r. w Gdańsku odbyło się posiedzenie ogólne Rady Europejskich Lekarzy Dentystów (Council of European Dentists, CED).

CED jest organizacją reprezentującą zawód lekarza dentysty w Unii Europejskiej, zrzeszającą główne krajowe organizacje lekarsko-dentystyczne z 31 państw europejskich. Naczelna Izba Lekarska jest regularnym członkiem CED od 2006 roku, wcześniej miała w organizacji status obserwatora.

Tegoroczne posiedzenie CED w Gdańsku odbyło si ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Anna Lella ponownie w Zarządzie FDI!</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/8615-anna-lella-ponownie-w-zarzadzie-fdi</link>
            <description>Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie Anna Lella została ponownie wybrana do zarządu Światowej Federacji Dentystycznej (FDI). To historyczny moment, ponieważ dr Lella jest pierwszą Polką oraz pierwszym lekarzem dentystą z Polski, który zasiada w tym prestiżowym organie.

Anna Lella, aktywna działaczka na rzecz polskiego samorządu lekarskiego, będzie kontynuować swoją pracę na rzecz rozwoju stomatologii i poprawy standardów ochrony  ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Webinary zorganizowane przez FDI</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/sprawy-miedzynarodowe/4950-webinary-zorganizowane-przez-fdi</link>
            <description>FDI zorganizowało stronę, na której po bezpłatnej rejestracji i zalogowaniu wysłuchać można  webinaru o zmianach w praktyce dentystycznej w dobie pandemii CoVID-19

STRONA FDI

Tematyka:

- regulacje i wytyczne, które zostały wdrożone w różnych państwach;

- doświadczenia z różnych państw dot. stomatologii (wyposażenie w środki ochronne, reorganizacja funkcjonowania gabinetów);

- wpływ powyższych kwestii na praktykę stomatologiczn ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Kodeks Etyki Lekarzy Dentystów CED</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/sprawy-miedzynarodowe/4717-kodeks-etyki-lekarzy-dentystow-ced</link>
            <description>RADA EUROPEJSKICH
LEKARZY DENTYSTÓW

 

CED-DOC-2017-016-FIN-E


KODEKS ETYKI LEKARZY DENTYSTÓW

 WYKONUJĄCYCH ZAWÓD W UNII EUROPEJSKIEJ
Przyjęty przez Walne Zgromadzenie Rady Europejskich Lekarzy Dentystów
w dniu 26 maja 2017 r., zmieniający wcześniejsze wersje Kodeksu Etyki Rady Europejskich Lekarzy Dentystów z lat 1965, 1982, 1998, 2002 i 2007

 

1. PREAMBUŁA
Niniejszy dokument prezentuje zbiór podstawowych zasad ogólnych, określających standardy postę ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Pismo do Eurostatu</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/sprawy-miedzynarodowe/4393-pismo-do-eurostatu</link>
            <description>We  wpisie z 22 listopada 2019r opublikowane zostało pismo skierowane do Ministra Zdrowia z zapytaniem o podstawę podanych przez administracje rządową danych, z których wynika że w Polsce zawód lekarza dentysty wykonuje czynnie jedynie ok 12 500 osób.

W sprawie danych dotyczących liczebności obu grup zawodowych lekarzy odbyła się ostatnio konferencja w Głównym Urzędzie Statystycznym, w której wzięli również udział przedstawiciele Eurostatu.

W dniu 10 lutego 2020r.  ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Ilu jest lekarzy dentystów?</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/4226-ilu-jest-lekarzy-dentystow</link>
            <description>W ostatnim czasie na łamach niektórych portali medycznych publikowane są dane pochodzące z Eurostatu, z których wynika że w Polsce zawód lekarza dentysty wykonuje czynnie jedynie ok 12 500 osób.

Z udostępnionych przez Eurostat wyjaśnień co do źródła tych danych wynika, że dane dotyczące liczby lekarzy dentystów czynnych zawodowo w Polsce pochodzą z Ministerstwa Zdrowia, a także z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

W związku z tym, że  ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Szanse i wyzwania profesji stomatologicznej w Europie</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/sprawy-miedzynarodowe/4274-szanse-i-wyzwania-profesji-stomatologicznej-w-europie</link>
            <description>W opublikowanym na łamach witryny CED (Europejska Rada Lekarzy Dentystów) artykule (7 listopada 2019r) Prezydent tej organizacji dr Marco Landi dość dobitnie wyraża niepokój o rozwój europejskiej stomatologii pod kątem coraz większego udziału aspektu biznesowego w decyzjach leczniczych. Zwraca uwagę na rosnącą rolę „dental chains” - organizacji i firm mających pod kontrolą coraz większą liczbę gabinetów stomatologicznych.

European perspective on opportunities and  ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Wizyta Prezydenta FDI w NIL</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/24-wizyta-prezydenta-fdi-w-nil</link>
            <description>19 września 2019 r. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej, odbyło się spotkanie władz samorządu lekarskiego z prezydentem Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) dr Gerhard&#39;em Seeberger&#39;em. Towarzyszyli mu prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego prof. Marzena Dominiak oraz skarbnik generalny PTS prof. Tomasz Gedrange.

 

Zapraszamy do szczegółowej relacji na portalu Gazety Lekarskiej ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/sprawy-miedzynarodowe/4270-swiatowy-dzien-zdrowia-jamy-ustnej</link>
            <description>Relacje z wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez KS NRL w związku z obchodami Światowego Dania Zdrowia Jamy Ustnej

Lata:

 

2011  |  2013  |  2015  |  2018  |  2019 ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2019</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/sprawy-miedzynarodowe/196-swiatowy-dzien-zdrowia-jamy-ustnej-2019</link>
            <description>Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (ang. WOHD, World Oral Health Day) – najważniejsze święto stomatologiczne, obchodzone 20 marca, którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy o znaczeniu zdrowia jamy ustnej, także w kontekście ekonomicznym oraz promowanie profilaktyki.

Wydarzenie w 2007 roku ustanowiła Światowa Federacja Dentystyczna FDI. W ramach obchodów na całym świecie podejmowane są inicjatywy oraz akcje przypominające, że zdrowe zęby to podstawa zdrowia ogó ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Zaproszenie na konferencję z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/sprawy-miedzynarodowe/199-zaproszenie-na-konferencje-z-okazji-swiatowego-dnia-zdrowia-jamy-ustnej</link>
            <description>Zapraszamy na konferencję Wiceprezesa NRL Andrzeja Cisły, która odbędzie się 21 marca (czwartek) o godz. 13:00 w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej (ul. J. Sobieskiego 110).

Gościem specjalnym będzie prof. dr hab. Tomasz Konopka - Wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Tematy konferencji: 


	Stomatologia w okowach mitów - Andrzej Cisło, Wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL:

	
		Czy rzeczywiście publiczna stomatologia odeszła do  ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Ankieta dot. stosowania antybiotyków i antybiotykooporności</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/226-ankieta-dot-stosowania-antybiotykow-i-antybiotykoopornosci</link>
            <description>Informacja uzupełniająca 7.02.2019 r.:

Organizator ankiety (ECDC) pracuje nad rozwiązaniem zgłoszonych problemów z działaniem linków do poszczególnych wersji językowych oraz nad zwiększeniem przepustowości.

Zainteresowanych wypełnieniem ankiety prosimy o cierpliwość - będzie ponownie dostępna w najbliższych dniach. Termin na udzielanie odpowiedzi został przedłużony do 24 lutego 2019 r. 


Naczelna Izba Lekarska wraz ze Stałym Komitetem Lekarzy Europejskich ( ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Pakiet uchwał NRL dot. obowiązków wynikających z Rozporządzenia UE ws rtęci</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/aktualnosci/234-pakiet-uchwal-nrl-dot-obowiazkow-wynikajacych-z-rozporzadzenia-ue-ws-rteci</link>
            <description>W dniu 25 stycznia 2019 r. Naczelna Rada Lekarska podjęła szereg decyzji związanych z wyjaśnieniem sytuacji wynikającej z wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylającego rozporządzenia (WE) nr 1102/2008.

Na ten swoisty „pakiet” składają się:


	Apel do Prezesa Rady Ministrów o refundację kosztów dostosowania gabinetów stomatologicznych do wymogów wynikających z Rozporządzenia  ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Prace nad nową rezolucją CED ws. stron oceniających lekarzy dentystów</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/sprawy-miedzynarodowe/242-prace-nad-nowa-rezolucja-ced-ws-stron-oceniajacych-lekarzy-dentystow</link>
            <description>Rada Europejskich Lekarzy Dentystów (CED) w ramach prac grupy roboczej ds. eZdrowia zajmuje się przygotowaniem uaktualnionej wersji rezolucji CED w sprawie oceniania lekarzy dentystów w internecie (CED Resolution on Online Evaluation of Dentists), która była przyjęta w maju 2014 r.

W związku z tym, CED zwrócił się do krajowych izb dentystycznych o informacje dotyczące przypadków naruszeń praw lekarzy dentystów poprzez działające strony internetowe umożliwiające zamieszczenia ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Rada Europejskich Lekarzy Dentystów piętnuje  patologie i proponuje rozwiązania</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/sprawy-miedzynarodowe/293-rada-europejskich-lekarzy-dentystow-pietnuje-patologie-i-proponuje-rozwiazania</link>
            <description>16 listopada br Zgromadzenie Delegatów CED (Rada Europejskich Lekarzy Dentystów) podjęło rezolucję  „Corporate Dentistry in Europe” 

W rezolucji CED wskazuje: 

- co  rozumie pod pojęciem „corporate dentistry”;

- przypadki  działalności sieci przychodni stomatologicznych zakładanych i prowadzonych przez fundusze inwestycyjne (private equity), które dopuszczały się praktyk niezgodnych z zasadami etyki zawodowej i naraziły wielu pacjentów na szkodę zdrowotną  ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej w NIL – konferencja 19 marca</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/sprawy-miedzynarodowe/486-swiatowy-dzien-zdrowia-jamy-ustnej-w-nil-konferencja-19-marca</link>
            <description>19 marca 2018 r., w przeddzień Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyła się konferencja naukowo-prasowa.

PROGRAM
Otwarcie spotkania – dr Leszek Dudziński, Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i Przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL

Zachowania ryzykowne młodzieży a zdrowie jamy ustnej – prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, Konsultant Krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej

Jama ustna zwierciadłem organizmu – dr Anna Lella,  ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Kongres FDI w Polsce</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/sprawy-miedzynarodowe/4318-kongres-fdi-w-polsce</link>
            <description>W 2016 roku Światowy Parlament Stomatologiczny FDI odbywający się wraz z Dorocznym Światowym Kongresem Dentystycznym FDI po raz pierwszy został zorganizowany w Polsce. Odbył się w Poznaniu w dniach 5-9 września (część kongresowa trwała do 10 września).
Miejscem obrad Parlamentu oraz Kongresu były Międzynarodowe Targi Poznańskie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez organizatorów łącznie we wszystkich wydarzeniach odbywających się w ramach Kongresu (m.in. obradach Ś ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/sprawy-miedzynarodowe/1277-swiatowy-dzien-zdrowia-jamy-ustnej</link>
            <description>W ponad 100 krajach na całym świecie, w tym również w Polsce, 20 marca obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, którego globalnym organizatorem jest Światowa Federacja Dentystyczna (FDI World Dental Federation). W Polsce inicjatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i Polski Czerwony Krzyż.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest okazją do zwrócenia uwagi na problemy stomatologiczne Polaków i zachęty do  ...</description>
        </item>
                <item>
            <title>VI Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej</title>
            <link>https://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/sprawy-miedzynarodowe/1730-vi-swiatowy-dzien-zdrowia-jamy-ustnej</link>
            <description>
 

Od 2013 r. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzony będzie 20 marca.

Dotychczasowa data obchodów obowiązująca od 2007 r. - 12 września - nawiązywała do narodzin założyciela Światowej Federacji Dentystycznej [FDI]  Charlesa Gordona. Jednakże w tym samym czasie odbywa się  coroczny Kongres FDI, a zbieg dwóch wydarzeń nie był korzystny dla organizacji obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej.

Deklaracja ONZ na temat chorób niezakaźnych stwierdza, że  ...</description>
        </item>
        
    </channel>
</rss>