Dn. 23.04.24 r. odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia, w której wzięli udział – Damian Patecki – Przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego NIL i Krzysztof Zdobylak – ekspert ds. transformacji w ochronie zdrowia z Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia NIL.– Limity przyjęć na uczelnie medyczne systematycznie się zwiększają. W 2023 roku po dołączeniu kolejnych uczelni wyraźnie wzrosły. Porównując rok akademicki 2021/2022 z rokiem akademickim 2023/2024, dla kierunku lekarskiego jest to wzrost z 9039 osób do 10 289, czyli o blisko 1300 osób – podkreślił wiceminister Marek Kos otwierając dyskusję.

Naczelna Rada Lekarska zwraca uwagę na niszczenie jakości kształcenia już od wielu miesięcy, poświęcone było temu problemowi śniadanie prasowe w marcu 2024 r. Dotyczyło ono braków pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej w kontekście rekrutacji na studia lekarskie na rok akademicki 2024/2025.

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych prof. Marka Gruchały, kształcenie przyszłych lekarzy powinno odbywać się wyłącznie w tych szkołach, które mają właściwe warunki i kadrę oraz gdzie prowadzone są badania naukowe. Z kolei przedstawiciel Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr hab. Marcin Pałys przypomniał, że w ocenie rady kwestia posiadania pozytywnej opinii PKA jest niezbędna, aby otwierać nowe kierunki lekarskie i kontynuować kształcenie. Przyznał, że niepokojący jest brak pozytywnych decyzji akredytacyjnych dla niektórych uczelni. Dodał, że wątpliwości wokół jakości kształcenia lekarzy w Polsce są groźne, bo „rykoszetem możemy ucierpieć wszyscy”.  

Konsekwentnie wymagamy jakości, powoływanie się na LEK jako wyznacznik posiadanej wiedzy i kompetencji jest bezcelowe i niewystarczające. Wierzę też, że nie będziemy musieli sprawdzić, jak absolwenci nowych uczelni napiszą LEK, jeśli tzw. stare uczelnie medyczne będą mogły pomóc i przyjąć studentów zlikwidowanych uczelni, jeśli one zostaną zlikwidowane – powiedział Damian Patecki nawiązując do ewentualnych przyszłych decyzji dotyczących losów uczelni medycznych, które nie spełniają wyznaczonych standardów. – My jako Naczelna Rada Lekarska nie uważamy, że wszystkie te uczelnie trzeba zlikwidować, bo nie wierzymy w odpowiedzialność zbiorową. Jednak jestem przekonany, że jeśli ten audyt zostanie wykonany wnikliwie, to większość tych uczelni nie będzie w stanie mu sprostać. Uważam, że to jest bardzo trudne technicznie – podkreślał dr Damian Patecki.

Dodane: 2024-04-25, przez: Iwona

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj