Minął czas dany Pani Minister Zdrowia i jej resortowi na realizację tzw. siódemki NIL, czyli zmian do wdrożenia w ochronie zdrowia, które w ocenie samorządu lekarskiego wymagają szczególnej uwagi i natychmiastowej reakcji Ministerstwa . Poniżej przedstawiamy siódemkę NIL wraz z podsumowaniem, co rzeczywiście zostało zrealizowane w trakcie kierownictwa Katarzyny Sójki.
W resorcie powstał zespół ekspertów reprezentujących wszystkie środowiska w tym farmaceutów i lekarzy, którego zadaniem jest opracowanie nowych, przejrzystych i prostych zasad wystawiania i realizacji recept dla wszystkich interesariuszy systemu, zwłaszcza dla pacjentów.
W systemach zarządzanych przez Centrum e-Zdrowia zostały zniesione limity w wystawianiu recept w ramach tzw. białej listy placówek.
Nadal brakuje strategii – mapy drogowej – na całkowite zniesienie limitów.
Nie wprowadzono standardów teleporady.
Receptomaty nadal działają.
Do tej pory nie ujawniono informacji na temat trwającej kontroli.
Nie podjęto działań w tym zakresie, a nawet obserwuje się tendencję do zwiększenia wsparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich.
Nie podjęto działań w tym zakresie. Lekarze z zagranicy nadal mogą podejmować w Polsce pracę w zawodzie lekarza bez nostryfikacji dyplomu i adekwatnej weryfikacji kompetencji oraz znajomości języka polskiego.
Przekazano fundusze ze środków publicznych na nadwykonania w stomatologii – więcej tutaj: NIL - Realizacja 5. punktu "siódemki NIL". Minimum 140 mln na nadwykonania w stomatologii
Powołano specjalny Zespół ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe.
Zmiany w ustawie refundacyjnej wciąż budzą kontrowersje i chaos w pracy medyków.
Mimo przekazanych materiałów, pisma konsultanta krajowego popierającego lekarzy ukrajanych za tzw. nienależną refundację, wielu rozmów, spotkań i debaty w Senacie RP nie zostały podjęte żadne działania w tym zakresie.
- Pani Minister nie zdała egzaminu, a siódemka NIL niezmiennie wymaga realizacji. Nie skorzystano z naszej gotowości do współpracy, przekazanych materiałów i informacji o najbardziej palących problemach ochrony zdrowia. Ten krótki, choć wciąż dający możliwość realizacji tych postulatów, czas działalności Minister Sójki oceniamy po prostu negatywnie – stwierdza prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.