W dn. 20-21 września 2024r. w Krakowie odbyło się III Interdyscyplinarne Forum Bezpieczeństwa Pacjenta, tegoroczna edycja nosiła tytuł „Od idei do implementacji”.
Dr Grzegorz Wrona, Sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej wystąpił podczas konferencji przedstawił prezentację pn. Rola Naczelnej Rady Lekarskiej w zapewnieniu bezpieczeństwa w ochronie zdrowia.
Zakres tematyczny III Forum obejmował: prawne podstawy bezpieczeństwa w ochronie zdrowia, postępy w anestezjologii i intensywnej terapii, bezpieczeństwo okresu okołoporodowego, farmakoterapia bólu w świetle obowiązujących przepisów, aktualności resuscytacji krążeniowo - oddechowej, praktyczne aspekty unikania terapii daremnej, prawa pacjenta, możliwa rola pacjentów w zapewnieniu kultury bezpieczeństwa oraz edukacji społecznej.
Dr Grzegorz Wrona, Sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej, wystąpił podczas konferencji przedstawił prezentację pn. Rola Naczelnej Rady Lekarskiej w zapewnieniu bezpieczeństwa w ochronie zdrowia.
W trakcie wystąpienia podkreślone zostały kamienie milowe dotyczące działań Naczelnej Rady Lekarskiej skierowanych na proces zwiększenia bezpieczeństwa wśród pacjentów, do których między innymi zaliczyć można:
- Dbałość o najlepsze standardy doskonalenia zawodowego - W 2023 roku Centralny Ośrodek Badań Innowacji i Kształcenia NIL zorganizował 250 wydarzeń edukacyjnych, w których wzięło udział ponad 30 tysięcy uczestników. A w roku 2024 r. przeszkolonych zostało już 26 tys. uczestników. W zależności od potrzeb i celów były to warsztaty stacjonarne, warsztaty online, webinary i konferencje hybrydowe, szkolenia online w czasie rzeczywistym, czy wykłady wcześniej nagrane i retransmitowane. Spotkania dotyczyły zagadnień związanych z wykonywaniem zawodu i wiedzą medyczną z obszaru poszczególnych specjalizacji, kompetencji miękkich, prawa medycznego, zarządzania, czy też zagadnień dotyczących ochrony radiologicznej oraz innowacji.
- Nowelizację Kodeksu Etyki Lekarskiej - był to ogromny krok naprzód dla środowiska lekarskiego. Zmiany wprowadzone podczas Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy w maju 2024 r. były bardzo oczekiwane i zostały przyjęte po długiej, ale i merytorycznej dyskusji. Przyjęcie nowelizowanej wersji KEL jest historycznym momentem i świętem samorządowej demokracji.
- Kampanię społeczną „Ratowanie życia to nie przestępstwo” promowaną krótkometrażowym filmem w reż. Łukasza Palkowskiego z udziałem Tomasza Kota i Katarzyny Dąbrowskiej, w którym ukazane zostały emocje związane z codziennymi dylematami lekarzy, którzy w leczeniu pacjentów oprócz kierowania się swoją najlepszą wiedzą medyczną muszą mieć na uwadze konsekwencje prawne powikłań i zdarzeń, niewynikających z własnych błędów.
- Apel Naczelnej Rady Lekarskiej nr 1/24/IX z dn. 26 stycznia 2024 r. do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie kompleksowych działań organizacyjnych, finansowych i prawnych, które pozwolą zwiększyć dostępność do znieczulenia w czasie porodu. Samorząd lekarski stoi na stanowisku, że należy podjąć starania, aby zapewnić każdej rodzącej kobiecie dostępność do znieczulenia w czasie porodu. Wprowadzenie przez NFZ współczynnika korygującego może korzystnie wpłynąć na faktyczną dostępność do znieczulenia w czasie porodu drogami natury i tym samym przyczynić się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa rodzącej. Projektowane zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia stanowi odpowiedź na apel samorządu lekarskiego. NIL - Każdej rodzącej kobiecie należy zapewnić dostępność do znieczulenia w czasie porodu Ponadto w wyniku licznych spotkań Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z decydentami, minister zdrowia Izabela Leszczyna spełniła kolejny postulat samorządu lekarskiego o konieczności podjęcia starań zwiększających dostępność znieczuleń podczas porodów naturalnych w polskich szpitalach. Z początkiem lipca, w ramach rozporządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, wprowadzono premie finansowe dla placówek, które podniosą odsetek zastosowań znieczuleń zewnątrzoponowych lub podpajęczynówkowych w ogólnej liczbie porodów naturalnych.
Dr Grzegorz Wrona podkreślił, iż nowym problemem, przed jakim aktualnie stają lekarze jest także działalność automatów receptowych a dokładniej widoczny brak kontroli nad tzw. „receptomatami”, który już dziś wpływa negatywnie na bezpieczeństwo pacjenta, jego proces diagnozy i leczenia. Proceder ten sprzyja licznym przekroczeniom uprawnień, dezinformacji i w dłuższej perspektywie grozi obniżeniem zaufania społecznego do kompetencji lekarzy w aspekcie decyzyjności dotyczącej obranych form leczenia.
Forum odbyło się pod patronatem honorowym Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego.