logo: NIL

W dniu wczorajszym „Dziennik Gazeta Prawna” podał informacje, że zażywana przez niemal dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może mieć w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych.

W dniu dzisiejszym eksperci Europejskiej Agencji Leków rozmawiali z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. "Otrzymaliśmy ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską zostały potencjalnie wykryte zanieczyszczenia w substancji czynnej metforminie, która jest wykorzystywana do produkcji leków przeciwko cukrzycy" – poinformował wiceminister zdrowia J. Cieszyński.

W Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Wezmą w nim udział konsultanci krajowi i najlepsi specjaliści w dziedzinach chorób wewnętrznych, diabetologii, kardiologii i endokrynologii, a także przedstawiciele Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Narodowego Instytutu Leków.

Min. J. Cieszyński powiedział, że w chwili obecnej nie ma oficjalnej informacji na temat wycofania lub wstrzymania produkcji leków z metforminą - "W momencie, w którym takie informacje trafią do Polski, natychmiast będziemy je przekazywać".

Nowe informacje w tej sprawie będziemy przekazywać na bieżąco.

Dodane: 2019-12-04, przez: Administrator

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj