Systematyczne dbanie o higienę osobistą utrzymuje organizm w zdrowiu oraz zapobiega chorobom, dlatego uczmy jej już od najmłodszych lat. Zacznijmy od wyrobienia u dzieci nawyku codziennego mycia ciała w ciepłej wodzie z mydłem.

Zwróćmy im szczególną uwagę na pielęgnację miejsc intymnych, pach, stóp, głowy i włosów oraz rąk wraz z paznokciami. Regularne mycie usuwa brud, nieprzyjemny zapach oraz szkodliwe zarazki.

Przypominajmy dzieciom o tym po skorzystaniu z toalety i przed posiłkiem. Nauczmy je codziennej zmiany bielizny oraz dbania o czysty ubiór i obuwie.

Równie ważne jest wyrobienie nawyku troski o zdrowe zęby i dziąsła. Zęby powinny szczotkować około 2 minut zarówno rano, jak i wieczorem. Możemy dodatkowo stosować nici dentystyczne oraz płukanki. Zaniedbania higieny jamy ustnej mogą skutkować próchnicą i parodontozą, które prowadzą do utraty zębów, nieświeżego oddechu oraz mają negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia. Wyrobienie zwyczaju mycia zębów pozwala uniknąć kosztownego leczenia oraz dłużej cieszyć się zdrowym uzębieniem.

Dr n. med. Agnieszka Pawlik
Lek. dent. Andrzej Cisło

Pamiętajmy, że wyrobienie u dzieci nawyku dbania o higienę osobistą przyczyni się do poprawy ich zdrowia. W tym celu dajmy im dobry przykład, poprzez wspólną naukę dobrych praktyk.

 

 

Ministerstwo Zdrowia: informacje i zalecenia dot. koronawirusa