Lek to nie cukierek, a suplement to nie lek! Każdy preparat, po który sięgamy może być niebezpieczny dla zdrowia. Ryzyko to rośnie wraz z liczbą specyfików. Statystyki wskazują, że przy stosowaniu 5 preparatów jednocześnie ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych wynosi ponad 50%. Rozwiązanie tego problemu jest proste – aby leki i suplementy były bezpieczne dla zdrowia, nad ich zażywaniem muszą sprawować pieczę specjaliści.

Trzeba pamiętać o zasadniczej różnicy między lekiem a suplementem diety. Lek to substancja lub mieszanina substancji, posiadająca właściwości zapobiegania chorobom lub ich leczenia. Zaś suplement diety to środek uzupełniający normalną dietę.

W przypadku suplementu diety, producent kierując go do sprzedaży, przedstawia jedynie jego skład, co przy obecnej skali rynku, przekracza możliwości kontroli i weryfikacji Tym samym nie można mieć całkowitej pewności, co do skuteczności i bezpieczeństwa suplementów z uwagi na brak rzetelnych badań.

Utrudniony dostęp do lekarzy, przy stosunkowo łatwym dostępie do wszechobecnych reklam leków i suplementów diety sprawiają, że coraz częściej ulegamy pokusie samoleczenia bez nadzoru specjalistów.

Najczęściej sięgamy po preparaty witaminowe, przeciwbólowe oraz nasenne. Nie zdajemy sobie sprawy jak poważne konsekwencje może mieć łączenie nawet potencjalnie nieszkodliwych preparatów ziołowych z lekami stosowanymi w terapii chorób przewlekłych. Pamiętajmy, że samodzielna analiza informacji zawartych w ulotce leku lub suplementu diety może być niewystarczająca. Jeśli mamy wątpliwości, lepiej zapytajmy lekarza lub farmaceutę, aby uniknąć przykrych konsekwencji swojej niewiedzy.

Na nieszczęście, naszym podstawowym źródłem informacji o suplementach diety są reklamy. Pomimo, że reklamy nie powinny przypisywać suplementom diety właściwości leczniczych, w praktyce nakaz ten jest obchodzony. W efekcie odnosimy wrażenie, że koniecznie musimy je stosować, aby zachować zdrowie. Takie praktyki są naganne, ale na porządku dziennym.

Służba zdrowia nie dysponuje zbiorem informacji na temat leków stosowanych przez pacjenta. Zatem, jeśli korzysta się z porad kilku specjalistów, koniecznie należy poinformować pozostałych o wszystkich przyjmowanych przez nas preparatach. Dobrą praktyką jest notowanie nazw wszystkich specyfików, które stosujemy wraz z zaznaczeniem rytmu dawkowania.

Dr hab. n. farm. Sławomir Wilczyński

Zachowajmy rozwagę oraz ostrożność w stosowaniu leków bez recepty oraz suplementów diety, a jeśli mamy wątpliwości przed zastosowaniem leku – zapytajmy lekarza lub farmaceutę.

 

 

Ministerstwo Zdrowia: informacje i zalecenia dot. koronawirusa