Regularna aktywność fizyczna jest kluczem do utrzymania naszego organizmu w zdrowiu. Nawet 3-godzinny spacer raz w tygodniu, zmniejsza umieralność o ok. 25-47% oraz zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca o ok. 30-50%. Zdrowotne efekty ćwiczeń można zauważyć już przy trzech półgodzinnych treningach tygodniowo. Jakiego typu to może być aktywność? Może to być np. szybki spacer lub lekki trucht. Nie ma potrzeby zapisywania się do klubu fitness. Zacznij od wchodzenia po schodach, zrobienia porządku w domu lub ogródku, bądź parkowania auta w oddaleniu od celu podróży. Takie zachowania zapobiegają otyłości, cukrzycy, zaburzeniom lipidowym, nadciśnieniu tętniczemu, chorobom naczyń obwodowych, osteoporozie, a nawet rakowi jelita grubego.

Wysiłek fizyczny odgrywa istotną rolę w zapobieganiu chorobom degeneracyjnym mózgu, w tym chorobie Alzheimera, zespołom bólowym, zaparciom czy depresji. Brak aktywności fizycznej wiąże się z gorszą jakością życia oraz negatywnie wpływa na stan zdrowia.

Znacznie trudniejsze niż w przypadku wysiłku fizycznego wydaje się doprecyzowanie pojęcia zdrowej diety. Jej podstawą powinna być odpowiednia ilość kalorii, sodu, potasu, wapnia, witamin i mikroelementów. Można to osiągnąć poprzez regularne spożywanie mniejszych porcji, ale za to zróżnicowanych posiłków. Skład każdego z nich powinien być ułożony zgodnie z piramidą zdrowia: 45% powinny stanowić ziarna oraz strączki, 40% warzywa i owoce, a 15% ryby, drób, jaja, chude mięso, a także węglowodany. Ważne jest, aby produkty były pozbawione szkodliwych polepszaczy.

Nieodpowiednia dieta oraz brak aktywności fizycznej są jedną z przyczyn przedwczesnych zgonów.

Prof. dr hab. n. med. Jan Duława

 

 

Ministerstwo Zdrowia: informacje i zalecenia dot. koronawirusa