Czasowy brak dostępności szczepionek Gardasil, Gardasil 9.

Minister Zdrowia w swoim piśmie z dnia 28 stycznia adresowanym do Prezesa NRL informuje, że przyczyny ograniczonej aktualnie dostępności na polskim rynku wiążą się z gwałtownym wzrostem zainteresowania szczepieniami przeciwko HPV na świecie, w tym zwiększającą się liczbą narodowych programów szczepień oraz obejmowaniem tymi programami także chłopców.

W Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie z podmiotem odpowiedzialnym MSD w sprawie Gardasilu i Gardasilu 9, na którym wyjaśniono, że produkcja przedmiotowej szczepionki trwa 2 lata i aktualnie dobiega ona końca, zatem na rynku pojawią się jej nowe dostawy. Jednocześnie podmiot odpowiedzialny poinformował Ministerstwo Zdrowia, że dostępność produktu w Europie będzie problemem. Jako przyczynę istniejącego problemu z dostępnością do szczepionki wskazano na zbyt małe moce produkcyjne, które pozwoliłyby zaspokoić cały popyt oraz fakt, że podmiot ten został jedyną firmą w skali całej Europy wytwarzającą przedmiotową szczepionkę.

Firma MSD poinformowała jednocześnie Ministerstwo Zdrowia, że jest zobligowana w pierwszej kolejności dostarczyć produkt na rynki, które mają rozpoczęte wcześniej narodowe programy powszechnych szczepień z zastosowaniem Gardasil 9. Powrót pełnej dostępności Gardasilu 9 na rynek polski przewiduje się na przełomie 2021 i 2022 roku. Ilość dawek Gardasil 9, które firma MSD dostarczy na polski rynek w I kw. 2020 r. umożliwi dokończenie schematów szczepień pacjentom, którzy w 2019 r. rozpoczęli szczepienie w ramach Programów Zdrowotnych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. W przypadku pacjentów indywidualnych, którzy rozpoczęli w 2019 r. szczepienie Gardasil 9, planowane jest uruchomieniem dla nich specjalnego programu umożliwiającego dostarczenie dawek koniecznych na dokończenie cyklu szczepienia.

Dodane: 2020-02-03

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj