12 CZE 2026
W obronie jakości kształcenia lekarzy - NRL domaga się zaprzestania prac nad projektem ustawy MZ
WIĘCEJ
12 CZE 2026
WIĘCEJ
12 CZE 2026
WIĘCEJ
11 CZE 2026
WIĘCEJ
11 CZE 2026
WIĘCEJ
Koleżanki i Koledzy!
Z dużym zaniepokojeniem przyjęliśmy informację z 12 marca br. o żądaniu poznańskiej prokuratury wydania dokumentacji medycznej zmarłej pacjentki zakażonej koronawirusem. Jak podano, działania prokuratury miały związek z publikacją listu, który dwa dni wcześniej ukazał się na lokalnym portalu epoznan.pl, gdzie opisano rzekome nieprawidłowości związane z przyjęciem pacjentki do szpitala.
Informacja ta zbulwersowała nasze środowisko, ponieważ - nauczeni doświadczeniem – wydarzenie to mogliśmy interpretować jako szykanę wobec lekarzy, co było tym bardziej bolesne, że znajdujemy się teraz na pierwszej linii walki z koronawirusem.
Z ulgą i satysfakcją przyjęliśmy informację, że - jak podała PAP, cytując rzecznika Prokuratury: „Prokuratura Rejonowa Poznań Nowe Miasto w Poznaniu odmówiła wszczęcia postępowania z anonimowego zawiadomienia dotyczącego sytuacji rzekomo zaistniałej w wielkopolskim szpitalu. Decyzja ta została podjęta w wyniku analizy złożonego zawiadomienia opartego na informacjach, którym nie można przypisać cechy wiarygodności, co jest niezbędne do wszczęcia i prowadzenia postępowania karnego”.
Pragnę zapewnić, że będziemy z uwagą śledzić wszelkie doniesienia, które mogą rzucać cień na pracę lekarzy. Rozumiemy, że organy państwa muszą reagować na sygnały o rzekomych naruszeniach prawa, a ochrona zdrowia nie może być wyłączona spod takich procedur. Nie możemy jednak pozwolić, aby w przestrzeni publicznej krążyły niesprawdzone informacje motywowane chęcią wzbudzenia sensacji, niewiedzą lub wręcz złą wolą. Bądźmy wyczuleni na takie fejkniusy!
Dlatego zwracam się do Was z apelem, abyście na forum Krajowego Zjazdu Lekarskiego sygnalizowali wszelkie przejawy podważania zaufania do lekarzy.
Będziemy w takich sprawach interweniować. Nie pozwolimy na naruszanie dobrego imienia lekarzy, zwłaszcza w tym wyjątkowym czasie, kiedy potrzebna jest pełna mobilizacja naszego środowiska, całego personelu medycznego i całego społeczeństwa.
Na szczęście spotykamy się z wieloma przejawami społecznej sympatii i wsparcia, co dodaje nam sił w tym trudnym czasie, kiedy musimy nie tylko stawić czoła chorobie, ale także borykać się z brakami w wyposażeniu czy trudnościami organizacyjnymi, które niestety nam towarzyszą. Jako samorząd dokładamy wszelkich starań, aby docierać z tymi informacjami do decydentów i wywierać presję na podjęcie potrzebnych decyzji. Robimy to w interesie publicznym. Również dla dobra publicznego powinniśmy jako środowisko nie pozwolić na szerzenie dezinformacji i podważanie zaufania do lekarzy.
Z koleżeńskimi pozdrowieniami,
Andrzej Matyja
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej
Dodane: 2020-03-16, przez: Dział Komunikacji
Podobne wpisy
25 MAJ 2026
Meritus Pro Medicis – najwyższe wyróżnienia samorządu lekarskiego wręczone podczas XVII Krajowego Zjazdu Lekarzy
Zaszczyt otrzymania tzw. „Meritusów” przypadł dziewięciu wybitnym postaciom, których oddanie pacjentom, zaangażowanie w rozwój medycyny oraz działalność na rzecz samorządu lekarskiego zasługują na najwyższe uznanie.
15 MAJ 2026
Prezes NRL przed Krajowym Zjazdem Lekarzy: Ciągle mam motywację do działania
O mijającej kadencji samorządu lekarskiego, sporach i wyzwaniach na najbliższe lata mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr n. med. Łukasz Jankowski w rozmowie z „Gazetą Lekarską”.
22 MAJ 2026
Łukasz Jankowski ponownie wybrany na prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej!
To wyraz poparcia dla dotychczasowych działań oraz potwierdzenie zaufania do wizji, jaką prezes Jankowski prezentuje dla przyszłości polskiego samorządu lekarskiego.