logo: NIL

W dniu 7 lipca 2020 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło:

  • STANOWISKO w sprawie wypowiedzi Prezydenta RP dotyczącej szczepień ochronnych

 

STANOWISKO Nr 70/20/P-VIII

PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ

z dnia 7 lipca 2020 r. 

w sprawie wypowiedzi Prezydenta RP dotyczącej szczepień ochronnych

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z oburzeniem przyjmuje słowa Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych oraz szczepień przeciwko grypie, które padły podczas prezydenckiej debaty wyborczej w dniu 6 lipca 2020 r. w Telewizji Polskiej.

Wypowiedź ta zdaje się kwestionować wieloletni dorobek nauk medycznych w zakresie szczepień ochronnych. Środowisko lekarskie nieustannie edukuje społeczeństwo i przekonuje do bezpieczeństwa szczepień a także ich ogromnej wartości prozdrowotnej i uznaje za szkodliwe społecznie wszelkie wypowiedzi, które głoszą nieprawdziwe oraz niepoparte badaniami stwierdzenia na temat szczepień. Takimi wypowiedziami dla doraźnych celów kampanii wyborczej Prezydent RP podważa autorytet oraz zaufanie pacjentów do kadry medycznej oraz naraża pacjentów na ryzyko pogorszenia stanu zdrowia.

Prezydent RP powinien być przykładem odpowiedzialnych postępowań prozdrowotnych. Osoby pełniące ważne funkcje publiczne powinny zawsze mieć świadomość, że promowane przez nich postawy i wygłaszane twierdzenia mają znaczący wpływ na zachowania zdrowotne wielu obywateli. Słowa Prezydenta RP podważające sens szczepień obowiązkowych i szczepień przeciwko grypie mogą skutkować wzrostem odsetka osób niezaszczepionych.

Środowisko lekarskie, w takich chwilach, ma poczucie lekceważenia naszej ciężkiej pracy w walce o zdrowie i życie pacjentów.

Apelujemy do Prezydenta RP o niezwłoczne sprostowanie swojej wypowiedzi a także wzięcie odpowiedzialności za słowa, które w zakresie zdrowia publicznego przekazuje Pan publicznie.

 

Dodane: 2020-07-07, przez: Alicja

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj