19 marca 2021 r. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie odbyła się konferencja Fundacji Lekarze Lekarzom, podczas której zaprezentowano lampy bakteriobójcze firmy Diversey Polska Sp. z o.o. Dzięki współpracy z Diversey Polska oraz darowiźnie Allegro, FLL kupiła aż 16 urządzeń! Lampy trafią do placówek medycznych w każdym województwie.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Krzysztof Madej otworzył spotkanie, zwracając się do zaangażowanych w akcję przekazania lamp: „Światło lampy rozświetlające mroki jest symbolem życia, wiedzy, nieśmiertelności i poznawania samego siebie. Wasza lampa nie rozświetla mroków. Wasza lampa wprawdzie emituje światło niewidzialne i – straszne słowo – jest biobójcza, ale myślę, że będzie służyła zdrowiu i życiu.

Lampa MoonBeam 3 to urządzenie przeznaczone do dezynfekcji, dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu (UVC). Promienie świetlne UVC zabijają patogeny (takie jak MRSA, VRE, C. difficile), dezaktywując ich DNA (dimeryzację), niszcząc ich zdolność do namnażania się i wywoływania chorób.

Należy pamiętać, że dezynfekcja UVC  nie zastępują sprzątanie manualnego/ręcznego. Sprzątanie manualne jest zawsze wymagane przed użyciem dodatkowych technologii w celu usunięcia z powierzchni luźnych zabrudzeń, np.: włosów, naskórka, piasku, innych zabrudzeń czy plam. Technologie wspomagające są postrzegane jako dodatkowe środki zapobiegawcze, 100% gwarancja prawidłowego procesu dezynfekcji.

MoonBeam 3 w zaledwie kilka minut dezynfekuje pomieszczenia takie, jak:

  • Sale chorych
  • Łazienki chorych
  • Łazienki ogólnodostępne
  • Gabinet lekarskie
  • Gabinety zabiegowe
  • Sale operacyjne
  • Obszary z pacjentami z obniżoną odpornością; onkologia, oddziały transplantacyjne, ICU.

„Od ubiegłego roku, od czasu pandemii, Fundacja przeznaczyła na różne środki [pomocy – red.] prawie 24 mln złotych. Na początku były to – czego najbardziej potrzebowaliśmy, a czego brakowało – środki ochrony osobistej dla lekarzy i personelu medycznego.” – poinformował Prezes FLL Mariusz Janikowski, zaznaczając, że w tym roku Fundacja obchodzi 10-lecie. Na przełomie 2020-2021 r. dzięki datkom firmy Allegro Fundacja ponownie zakupiła i przekazała m.in. blisko 80 tys. maseczek.

Dyrektorka ds. zarządzania kategoriami w Allegro (Commercial Category Management Director Allegro) Dagmara Brzezińska zwróciła uwagę, że od początku pandemii Allegro zainicjowało szereg działań mających na celu walkę z negatywnymi skutkami COVID-19: „Ważne jest również dla nas wsparcie polskiej opieki zdrowotnej, która jest na pierwszej linii frontu. Dzisiaj przekazujemy 16 mobilnych systemów do szybkiej i bezpiecznej dezynfekcji pomieszczeń. W całej Polsce, w każdym województwie - od Łańcuta po Szczecin, od Krakowa do Kościerzyna - placówki medyczne będą dysponowały najnowocześniejszym sprzętem, który pozwoli im na szybkie i skutecznie przygotowanie pomieszczeń dla pacjentów. Urządzenia, w które wyposażamy szpitale wspólnie z Fundacją Lekarze Lekarzom oraz Naczelną Izbą Lekarską zapewnią bezpieczeństwo i ochronę przed bakteriami i wirusami dla pacjentów również, kiedy się to wszystko skończy, a tego właśnie czego sobie i Państwu życzymy.”

Na zakończenie Prezes FLL zaapelował do środowiska lekarskiego: „jeśli mają Państwo pomysły, jak możemy Was wesprzeć, piszcie do nas”.

Zdjęcia: Rafał Hołubicki, Naczelna Izba Lekarska

Dodane: 2021-03-19, przez: Dział Komunikacji NIL

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj