logo: NIL

14 października 2021 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło:

STANOWISKO Nr 108/21/VIII-P

PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ

z dnia 14 października 2021 r.

w sprawie postawy Ministra Zdrowia wobec protestujących medyków

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyraża głębokie oburzenie postawą Ministra Zdrowia wobec lekarzy, lekarzy dentystów oraz innych pracowników medycznych polegającą na atakowaniu protestujących w słusznej sprawie pracowników systemu opieki zdrowotnej i braku woli osiągnięcia realnego kompromisu w sprawach najistotniejszych dla zapewnienia stabilności systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Przypominamy, że odpowiedzialność za wydolność systemu ochrony zdrowia spoczywa na rządzących. Podtrzymywanie wydolności tego systemu nie może dłużej opierać się jedynie na olbrzymim zaangażowaniu lekarzy i innego personelu medycznego. Zbyt wiele naszych Koleżanek i Kolegów przypłaciło pracę ponad siły własnym życiem i zdrowiem. Oczekujemy, że porównywalny poziom zaangażowania w ratowanie systemu ochrony zdrowia wykażą wreszcie politycy, z Ministrem Zdrowia na czele. To na nich spoczywa odpowiedzialność za organizację systemu, długie kolejki oczekiwania na świadczenia czy jakość leczenia onkologicznego i systemu ratownictwa medycznego, a także panujące w systemie opieki zdrowotnej warunki pracy. Właśnie te kwestie w sposób bezpośredni definiują poziom bezpieczeństwa zdrowotnego naszych pacjentów.

Lekarze i lekarze dentyści oczekują przedstawienia i uzgodnienia z przedstawicielami zawodów medycznych planu rzeczywistych działań naprawczych systemu ochrony zdrowia, wraz z harmonogramem i gwarancją ich realizacji, a dotychczasowe relacje z Ministrem Zdrowia i jego reakcje wskazują na brak woli i niewystarczające kompetencje Ministra Zdrowia w rozwiązywaniu problemów systemu: zarówno doraźnych jak i przewlekłych oraz nadchodzącego zderzenia systemu z problemami szybko starzejącego się społeczeństwa.

Dodane: 2021-10-14, przez: Alicja

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj