logo: NIL

Zapis w projektowanych zmianach Kodeksu Karnego – oznaczający dla lekarzy zwiększenie ryzyka bezwzględnego więzienia za nieumyślny błąd medyczny – wzbudzający zdecydowany sprzeciw środowiska lekarskiego, został wycofany. Samorząd z zadowoleniem przyjął informację o wynikach głosowania w sejmowej komisji i liczy, że podczas dalszej ścieżki legislacyjnej ten szkodliwy dla lekarzy i pacjentów pomysł nie zostanie przywrócony.

Komisja Nadzwyczajna ds. nowelizacji Prawa Karnego dziś przegłosowała – wbrew stanowisku Ministerstwa Sprawiedliwości – poprawkę wycofującą się z zaostrzenia odpowiedzialności karnej za art. 155 (nieumyślne spowodowanie śmierci). Poprawkę zgłosił poseł Bartłomiej Dorywalski (z PiS) oraz posłowie KO (m.in. Tadeusz Zwiefka). Nikt nie głosował przeciw tej poprawce, tylko 2 posłów wstrzymało się.

Samorząd lekarski podkreśla, że niezaostrzanie Kodeksu Karnego (przy niezmiennie istniejącej odpowiedzialności cywilnej i zawodowej lekarzy) to dobry prognostyk w kontekście postulowanego przez lekarzy wprowadzenia systemu opartego na bezpieczeństwie leczenia, koncentrującego się na szybkiej ścieżce rekompensaty dla pacjenta oraz identyfikowaniu i eliminowaniu błędów w przyszłości. Zaostrzenie Kodeksu Karnego nakładałoby dodatkową presję potęgującą zjawisko medycyny asekuracyjnej oraz spychałoby na margines kwestię jakości w opiece zdrowotnej.

Dodane: 2022-06-09, przez: Alicja

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj