21 wybitnych osobowości świata medycznego powołanych zostało do Rady Ekspertów utworzonej przez Naczelną Radę Lekarską podczas dzisiejszego posiedzenia. Założeniem tej inicjatywy jest merytoryczne wzmocnienie głosu środowiska lekarskiego i działań samorządu związanych z ulepszaniem polskiego systemu ochrony zdrowia oraz propagowaniem aktualnej wiedzy medycznej i opartych na niej rozwiązań. 

Do Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej zaproszeni zostali specjaliści z różnych dziedzin medycyny. Uchwałą NRL zostało powołanych 21 osób, w przyszłości skład może być rozszerzany, rada będzie podejmowała szerszą współpracę, m.in. ze środowiskami naukowymi. Na posiedzeniu NRL prezes Łukasz Jankowski wręczył akty powołania, następnie odbyła się konferencja prasowa, podczas której omówiono zadania i cele nowej rady.  

- Ma to być rada, która będzie aktywnym wsparciem merytorycznym, pomocą w opiniach, tworzeniu ekspertyz, reagowaniu na bieżące sytuacje w naszym systemie ochrony zdrowia. Mam nadzieję, że uda nam się również wychodzić trochę naprzód, robić krok naprzód, czyli nadawać również i planować trendy, które będą w najbliższych latach w medycynie polskiej. Dzisiaj zaczynamy – powiedziała dr hab. Magda Wiśniewska, koordynująca inicjatywę powołania Rady Ekspertów. – Będziemy się starać tak pracować, żeby wszyscy eksperci mieli możliwość powoływania swoich zespołów i podzespołów roboczych – dodała. 

- Czujemy się zaszczyceni, że to wyróżnienie, ale właśnie dlatego, że to nasze środowisko lekarskie nas poprosiło o udział w Radzie Ekspertów. My każdego dnia w naszej pracy, spotykamy się dzisiaj z mnogością spraw, które wymagają różnego rodzaju opiniowania. Proszę zajrzeć do sieci, ile fake newsów się pojawia i jak są demolowane poglądy społeczeństwa przez fałszywe wiadomości. To musi być jakaś siła, która będzie to próbowała wyjaśniać. Wydaje nam się, że Naczelna Izba Lekarska jest najbardziej kompetentną instytucją do tego. My się czujemy tylko jako Ci delegaci, którzy będą współpracować z wszystkimi naszymi koleżankami i kolegami ze środowiska, bo na pewno nie na wszystkim się znamy, ale jako całość mamy pewną siłę i myślę, że uda się nam ją wykorzystać dla dobra nas wszystkich – podkreślał prof. Jacek Wysocki.  

- Powołanie tej rady jest doskonałym pomysłem. Myślę, że we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską można zrobić wiele dobrego i dla lekarzy, lekarzy dentystów, dla samorządu i w końcu dla pacjenta, bo ten pacjent jest jednak najważniejszy – mówił prof. Mariusz Lipski. 

- Ja rozumiem swoją rolę jako taki łącznik pomiędzy towarzystwami europejskimi, których jesteśmy też członkami i nimi zarządzamy, polskimi, a właśnie profesjonalistami skupionymi wokół Naczelnej Izby Lekarskiej. Myślę, że my kreujemy coś takiego jak nowa normalność. To jest taki termin ukuty w 2009 roku po kryzysie ekonomicznym. Obecnie jesteśmy też w takim czasie wielu kryzysów i wydaje mi się, że właśnie ta platforma służy temu, żeby tłumaczyć pewne zalecenia ogólnoeuropejskie na tę naszą polską rzeczywistość szukając nowej normalności – prof. Jerzy Samochowiec. 

- Pomijamy bardzo często zgubny wpływ polityki i myślę, że powinniśmy jako rada ekspertów stanąć murem za całym środowiskiem lekarskim i mówić prawdę. To jest najtrudniejsze, co w dzisiejszych czasach można przekazać. To jest obiektywna prawda, zwłaszcza z tym co się dzieje z zawodem lekarskim, w warunkach jakich my pracujemy i perspektywach, stabilnych perspektywach rozwoju – zaznaczył prof. Cezary Szczylik 

Skład Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej: 

 1. prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz  
 2. prof. dr hab. n. med. Robert Gil  
 3. prof. dr hab. n. med. Sławomir Chlabicz  
 4. prof. dr hab. n. med. Katarzyna Grocholewicz 
 5. dr hab. n. med. Sebastian Kwiatkowski 
 6. prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski  
 7. prof. dr hab. n. med. Wojciech Lisik  
 8. prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki  
 9. prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk 
 10. dr hab. Łukasz Paluch 
 11. prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski  
 12. prof. dr hab. n. med. Jacek Rożniecki 
 13. dr hab. n. med. Maciej Sikora  
 14. prof. dr hab. n.med. Jerzy Samochowiec  
 15. prof. dr hab. n. med. Wojciech Szczeklik  
 16. prof. dr hab. n. med. Marcin Stopa  
 17. prof. dr hab. n.med. Tomasz Szczepański  
 18. prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik  
 19. prof. dr hab. n. med. Jerzy Walecki  
 20. dr hab. n. med. Magda Wiśniewska  
 21. prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki  

 

 

Dodane: 2022-09-02, przez: Administrator

 • wyślij znajomemu

 • Zapisz stronę
 • Wydrukuj