W przypadającym 17 września Światowym Dniu Bezpieczeństwa Pacjenta, Interdyscyplinarna Deklaracja Bezpieczeństwa Pacjenta podpisana została m.in. przez Naczelną Radę Lekarską. Podpisanie deklaracji było kluczowym punktem zorganizowanego w Krakowie forum.

Pod deklaracją w imieniu samorządu lekarskiego podpis złożył sekretarz NRL dr Grzegorz Wrona. Pozostali sygnatariusze to przedstawiciele: Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Federacji Pacjentów Polskich, Towarzystwa Internistów Polskich, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Towarzystwa Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce, Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego

Treść deklaracji dotyczy działań na rzecz promocji bezpieczeństwa pacjenta, jako podstawowego i niezbędnego fundamentu systemu ochrony zdrowia. Odwołuje się do treści zawartych w dokumentach: Globalne działania na rzecz bezpieczeństwa pacjenta, Rola polityków i liderów ochrony zdrowia w implementacji działań na rzecz bezpieczeństwa pacjenta. Zawiera apel do władz Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie wszelkich aktywności umożliwiających realizację celów zawartych w Globalnym planie działań na rzecz bezpieczeństwa pacjenta na lata 2021-2030 Światowej Organizacji Zdrowia oraz w Deklaracji Helsińskiej o bezpieczeństwie pacjenta w anestezjologii. (treść: http://www.bezpiecznypacjent.pl).  

Samorząd lekarski zwraca uwagę, że konieczne jest wprowadzenie systemowych rozwiązań prawnych opartych na idei no-fault, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa leczenia, a tym samym bezpieczeństwa pacjenta (więcej o postulowanych rozwiązaniach: TUTAJ).

Dodane: 2022-09-21, przez: Alicja

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj