logo: NIL

Decyzję Prezydium Komisji Zdrowia o zdjęciu z porządku obrad Sejmu punktu dot. projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta przedstawiono na początku dzisiejszego posiedzenia Komisji. Wczorajsze posiedzenie - po odrzuceniu sprawozdania nadzwyczajnej podkomisji - zostało przerwane. Dziś przewodniczący poinformował, że nie wiadomo, kiedy posłowie wrócą do procedowania ustawy – być może nastąpi to w marcu. 

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu miało odbyć się II czytanie projektu tzw. ustawy o jakości. Wczorajsze burzliwe zakończenie posiedzenia było szeroko komentowane w mediach. Po odrzuceniu sprawozdania podkomisji, pojawiły się pytania o dalsze losy projektu ustawy. Do ostatniej wersji, przyjętej przez podkomisję, zdecydowanie krytycznie odnosiła się strona społeczna, której uwagi odrzucono.

Jak zakomunikował przewodniczący Komisji Zdrowia, nie wiadomo, kiedy i czy projekt zostanie wprowadzony pod obrady Sejmu. Jeżeli w marcu pojawi się w porządku obrad, wówczas Komisja Zdrowia w przeddzień lub w dniu posiedzenia zajmie się ustawą.  

- Liczymy, że zyskany czas przeznaczony zostanie na refleksje nad wadliwą ustawą i umożliwi jej poprawę. Mamy nadzieję, że kwestie jakości i bezpieczeństwa nie zostaną zamiecione pod dywan, lecz wprowadzone będą w formie komplementarnego, pełnego systemu, uzupełnionego o prawdziwy no-fault, co od dawna postuluje samorząd lekarski. Przypominamy jednocześnie, że w NIL przygotowaliśmy samorządowy projekt ustawy o bezpieczeństwie leczenia, który możemy zaproponować jako gotowe rozwiązanie – powiedział prezes NRL Łukasz Jankowski. 

Dodane: 2023-02-07, przez: Karolina

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj