Prezesi samorządów zawodów medycznych jednogłośnie zaapelowali do posłów o nieprzyjmowanie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta w jej obecnym kształcie. W ich zgodnej opinii nie wniesie ona żadnych pozytywnych rozwiązań systemowych – wręcz przeciwnie, będzie działać na szkodę pacjentów i medyków. Wszyscy ponadto solidarnie zadeklarowali gotowość do wzięcia udziału w przygotowaniu zupełnie nowego projektu ustawy o jakości, który zawierałby prawdziwe rozwiązania sprzyjające poprawie jakości w ochronie zdrowia. 

Podczas spotkania 12 kwietnia br., w którym wzięli udział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Monika Pintal-Ślimak oraz prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Tomasz Dybek, głównym tematem obrad była właśnie ustawa o jakości, która ponownie trafiła pod obrady Sejmu na obecnym posiedzeniu (12-14.04.2023).  

- Nasz wspólny głos w tej kwestii jest wyraźnym sygnałem dla decydentów, że zapisy tej ustawy są niekorzystne dla wszystkich – pacjentów i medyków – i powinna ona zostać odrzucona w całości. Środowisko medyczne wyczekiwało tej ustawy od dawna, wiemy, jak bardzo jest potrzebna, ale jej obecny kształt jest po prostu wadliwy i nie do przyjęcia – podsumował po spotkaniu prezes NRL.  

Dodane: 2023-04-12, przez: Administrator

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj