Naczelna Rada Lekarska przekazuje list Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy dotyczący "Protestu lekarzy – w ochronie zdrowia pacjentów".

W swoim liście PR OZZL zawiadamia NIL:

Drodzy lekarze, drogie lekarki, 

na prośbę Porozumienia Rezydentów OZZL przekazujemy informację o “Proteście lekarzy – w ochronie zdrowia pacjentów”. Protest odbędzie się 30.09 w Warszawie o godzinie 12:00. Ten protest ma być apelem do wszystkich polityków w Polsce. Lekarze i lekarki mówią wprost – nie zgadzamy się na bylejakość w zarządzaniu ochroną zdrowia. Jako praktycy każdego dnia widzimy mnogość systemowych problemów i mamy dosyć ignorowania ich. Ochrona zdrowia MUSI stać się kluczowym punktem programów politycznych na te wybory. Żądamy, jako postulat zerowy, wycofania się ze wszystkich szkodliwych i bezprawnych zmian w wypisaniu recept wprowadzonych przez Adama Niedzielskiego.  

Ponadto oczekujemy: 

1. jakości kształcenia – jej degradacja w ostatnich latach jest skrajnie niebezpieczna i niezgodna z prawem. Wypuszczanie na rynek nieprzygotowanych lekarzy stwarza zagrożenie dla pacjenta. Jest żerowaniem na ambicjach i marzeniach młodych ludzi. Nie ma zgody na szkoły zawodowe i uczelnie techniczne bez zaplecza dydaktycznego, infrastruktury i warunków do prowadzenia kierunku lekarskiego. 

2. jakości pracy – nie zgadzamy się na zakopanie nas biurokracją oraz łatanie systemowych dziur kosztem zdrowia personelu medycznego. W szpitalach monospecjalistycznych nierzadko zdarza się, że rezydent na dyżurze ma pod sobą 300 pacjentów - to nie jest bezpieczne ani dla pacjenta, ani dla lekarza. Żądamy wprowadzenia norm zatrudnienia dla lekarzy w przeliczeniu na pacjenta. 

3. jakości systemu – pracujemy w niedofinansowanym systemie, na który polskie państwo przeznacza jeden z najmniejszych odsetków PKB w Europie. W tak niedofinansowanym systemie nie jestesmy w stanie właściwie i nowocześnie pomagać naszym pacjentom. Żądamy by 8% PKB było przekazywane na ochronę zdrowia. 

Nieważne kto będzie zasiadał w parlamencie – my oczekujemy realnych zmian, a nie czczych obietnic. Oczekujemy szacunku, dialogu i zadbania o zdrowie polskiego pacjenta. 

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/35l1H7PfP 

Kontakt 

E-mail: pr@ozzl.org.pl 

Dodane: 2023-09-12, przez: Dział Komunikacji NIL

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj