W dniach 14-16.06.2024 r. w Serocku odbyły się VIII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne. W wydarzeniu brało udział ponad 500 lekarzy z całej Polski, gościliśmy także kolegów z Litwy. Spotkaniu towarzyszyło wyjazdowe posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne to jedno z największych wydarzeń branżowych, którego gospodarzem jest samorząd lekarski – Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

W ciągu dwóch dni podczas MSS odbyło się 30 wykładów i liczne sesje naukowe. Nowością tej edycji kongresu były debaty eksperckie, w których uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, naukowcy i samorządowcy.

Konferencję otworzyli dr n. med. Artur Drobniak, prezes ORL w Warszawie, dr n. med. Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów i organizator konferencji, oraz prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego i Stomatologicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz kierownik naukowy wydarzenia.

W debacie na temat „Specjalizacje, umiejętności czy kursy – droga rozwoju i uzyskiwania kompetencji zawodowych lekarzy” – poświęconej  kształceniu medyków wzięli udział m.in. dr Paweł Barucha – wiceprezes NRL oraz dr Dariusz Samborski. Poruszony został w niej wątek wagi kształcenia w ramach specjalizacji, ostrożności wobec kursów doskonalących wiedzę młodych lekarzy oraz niewystarczającej ilości miejsc specjalizacyjnych. Uczestnicy debaty byli zgodni w twierdzeniu, iż wszelka zmiana powinna być konsultowana ze środowiskiem lekarskim, nie zaś podejmowana jedynie w murach urzędów.

W debacie na temat „Sztuczna inteligencja w medycynie – czy lekarz będzie potrzebny?”, którą otworzył Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów brał udział dr n. med. Artur Drobniak - Prezes ORL w Warszawie oraz dyrektor Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia NIL.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie w trakcie wspólnego posiedzenia skupiło się zaś na omówieniu poniższych tematów:

1. Lekarz i lekarz dentysta w systemie ochrony zdrowia przyszłości – sprawozdanie zespołu ds. transformacji systemu;
2. Klauzula wyższego dobra w praktyce lekarza i lekarza dentysty – omówienie przypadków odpowiedzialności karnej lekarza i lekarza dentysty;
3. Omówienie wstępnych wytycznych znowelizowanych wymagań sanitarno-epidemiologicznych dla gabinetów stomatologicznych;
4. Informacja na temat ogólnopolskich i międzynarodowych inicjatyw stomatologicznych z udziałem samorządu lekarskiego w tym roku;
5. Sprawozdanie z postępu prac nad wytycznymi dla gabinetów stomatologicznych dostosowujących do standardów opieki nad małoletnim pacjentem;
6. Umiejętności – dyskusja na temat modyfikacji systemu kształcenia lekarzy
i lekarzy dentystów;
7. Warunkowe prawo wykonywania zawodu – zmiany w ustawie z lek. i lek. dent.;
8. Zielone wytyczne WMA.

Spotkanie naukowe po raz pierwszy poprzedziła akcja społeczna „Wakacyjna wyprawka stomatologiczna”, która odbyła się w dniach 6-7.06.2024 r. w Serocku i podczas której aż 1000 uczniów serockiego przedszkola i szkoły uczestniczyło w zajęciach dotyczących higieny jamy ustnej. Zwieńczeniem Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych był uroczysty bankiet.

Zachęcamy do śledzenia strony wydarzenia oraz uczestnictwa w przyszłorocznej edycji:

VIII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne (izba-lekarska.pl)

fot. Jacek Kamiński

Dodane: 2024-06-17, przez: Iwona

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj