logo: NIL

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

czuję się w obowiązku przekazać Wam informację o procedowanej w Parlamencie przez ostatnie dni i godziny ustawy, nazywanej potocznie „tarczą dla ochrony zdrowia”. W nocy z wtorku na środę Sejm rozpatrzył poprawki zgłoszone przez Senat. Kilka z nich zostało przyjętych przez Sejm, pomimo negatywnego stanowiska Ministerstwa Zdrowia. Dotyczyło to m.in. ustawowego zagwarantowania dodatku do wynagrodzenia w wysokości 100% uposażenia wszystkim lekarzom i innym pracownikom medycznym walczącym z epidemią. Treść uchwalonej ostatecznie dziś w nocy ustawy nie została jeszcze opublikowana na stronie internetowej Sejmu, ale już pojawił się tam poselski projekt ustawy – wniesiony przez posłów PiS, który ma ten przepis z uchwalonej kilkanaście godzin temu ustawy usunąć.

Tak stanowi się obecnie prawo. W pośpiechu, w którym gubią się nawet posłowie obozu rządzącego. W tempie, w którym uchwalone ustawy zmienia się kilka godzin po ich przegłosowaniu.

Ta sytuacja jest smutnym zwieńczeniem całego procesu legislacyjnego ustawy uchwalonej dziś w nocy. Procesu prowadzonego w szaleńczym tempie, bez uwzględniania głosu środowiska lekarskiego i innych środowisk medycznych.

Z koleżeńskimi pozdrowieniami,

Andrzej Matyja

Prezes NRL

Dodane: 2020-10-28, przez: Alicja

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj