19 MAJ 2025
Spotkanie ws. bezpieczeństwa personelu medycznego po tragicznych wydarzeniach w Krakowie
WIĘCEJ
19 MAJ 2025
WIĘCEJ
17 MAJ 2025
WIĘCEJ
16 MAJ 2025
WIĘCEJ
14 MAJ 2025
WIĘCEJ
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja ponownie zwrócił się do Ministra Zdrowia ws. pilnego zapewnienia lekarzom i lekarzom dentystom, którzy rozpoczęli specjalizację w ramach nieodpłatnych umów cywilnoprawnych, możliwości dokończenia tego szkolenia w takim trybie. Zdaniem Prezesa NRL dotychczasowe argumenty przytoczone przez Ministerstwo Zdrowia są nieprzekonujące i nietrafne.
W przedmiotowym piśmie Podsekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia Pan Maciej Miłkowski wskazał, że konieczność likwidacji możliwości odbywania szkolenia specjalizacyjnego w ramach nieodpłatnej umowy cywilnoprawnej wynika z treści dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Podkreślenia wymaga, że dyrektywa ta zawiera postanowienia dotyczące wynagradzania pracy lekarza odbywającego kształcenie specjalistyczne od chwili jej wydania, tj. od ponad 15 lat, a co więcej analogiczne regulacje zawierała poprzedzająca ją dyrektywa Rady 93/16/EWG, która obowiązywała Polskę już od chwili przystąpienia do Unii Europejskiej, czyli od dnia 1 maja 2004 r. Przez cały ten okres lekarze w Polsce odbywali specjalizacje w ramach nieodpłatnych umów cywilnoprawnych z uwagi na niewystarczającą liczbę miejsc szkoleniowych finansowanych ze środków publicznych w ramach rezydentur. Prezes NRL podkreślił, że implementacja do polskich realiów obowiązujących od kilkunastu lat postanowień dyrektywy w zakresie wymogu wynagradzania pracy lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne nie może być bezmyślna i nie może prowadzić do pogorszenia sytuacji osób, które w chwili zmiany prawa polskiego są w trakcie szkolenia specjalizacyjnego odbywanego w ramach nieodpłatnych umów cywilnoprawnych i które w praktyce zostaną w ten sposób zostaną pozbawione możliwości dokończenia tego szkolenia.
W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że zgodnie z art. 25 ust. 3 dyrektywy 2005/36/WE, specjalistyczne kształcenie medyczne jest prowadzone w pełnym wymiarze godzin i obejmuje udział w pełnym zakresie działalności medycznej prowadzonej przez placówkę, w której odbywa się kształcenie, w tym w pełnieniu dyżurów tak aby kształcący się lekarz cały czas przeznaczony na pracę zawodową we wszystkich tygodniach roboczych w roku poświęcał na zajęcia praktyczne i teoretyczne. W związku z tym kształcący się lekarze otrzymują odpowiednie wynagrodzenie.
W piśmie wyjaśniono, że w dotychczasowych przepisach ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty nie dokonano wyraźnego zapisu, z którego wynikałby obowiązek zapewnienia odpowiedniego wynagrodzenia dla lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w trybie innym niż rezydentura. Mówiący o tym art. 16h ust. 2 pkt 4 ustawy wskazywał, że szkolenie specjalizacyjne może odbywać się na podstawie umowy cywilnoprawnej o szkolenie specjalizacyjne, zawartej z podmiotem prowadzącym szkolenie specjalizacyjne, w której określa się szczegółowy tryb odbywania szkolenia specjalizacyjnego i zakres wzajemnych zobowiązań na czas jego trwania. Nie zawarcie wyraźnego wskazania obowiązku wynagradzania lekarza w trakcie odbywania szkolenia specjalizacyjnego było błędnie interpretowane przez podmioty akredytowane do szkolenia specjalizacyjnego co skutkowało zawieraniem umów o wolontariat. Ministerstwo Zdrowia podkreśliło, że ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. sprzed jej nowelizacji nie przywoływała w art. 16h przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie regulującej warunki wykonywania świadczeń przez wolontariuszy oraz korzystania z tych świadczeń.
W związku z powyższym Komisja Europejska Wezwaniem do usunięcia uchybień – Uchybienie nr 2018/2301 z dnia 25 stycznia 2019 r. wezwała władze polskie do zapewnienia zgodności z art. 25 ust. 3 dyrektywy 2005/36/WE i obowiązkiem zapewnienia odpowiedniego wynagrodzenia wszystkim lekarzom odbywającym szkolenie specjalizacyjne.
Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że możliwości wyeliminowania w przyszłości tej niekorzystnej dla lekarzy sytuacji, w jakiej się obecnie nieoczekiwanie znaleźli są analizowane.
Więcej o sprawie TUTAJ.
Dodane: 2021-03-16, przez: Dział Komunikacji NIL