W dniu 15 czerwca 2021 r. na wspólnym posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych i Komisji Zdrowia Sejmu RP pozytywnie zaopiniowano poprawkę, przyjętą przez Senat RP, dotyczącą zmian we współczynnikach minimalnego wynagrodzenia wszystkich grup medycznych w projekcie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.

Głosowało 87 posłów: za 44, przeciw 42, wstrzymał się 1.

Przed Sejmem RP odbył się protest pod hasłem "Medycy pod Sejmem" zorganizowany przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Do manifestacji dołączyli także przedstawiciele innych organizacji zawodowych zrzeszających zawody medyczne i okołomedyczne, w tym Naczelnej Rady Lekarskiej.

Jak podkreślała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, Krystyna Ptok "to dzień testu wiarygodności polityków". Przypomniała, że przegłosowane w Senacie RP poprawki nie spełniają oczekiwań środowiska, ale ich przyjęcie przez Sejm RP będzie krokiem w dobrą stronę.

Podczas manifestacji głos zabrali przedstawiciele wszystkich samorządów zawodów medycznych. "Dziękuję Wam za to że jesteśmy razem. Tak jak jesteśmy razem przy pacjencie jako zespół, tak jesteśmy razem tutaj z Panią przewodniczącą i wszystkimi samorządami zawodów medycznych." - mówił wiceprezes NRL Artur Drobniak. Zwrócił uwagę, że środowisko medyczne poświęciło wiele czasu i energii na merytoryczne rozmowy z Ministerstwem Zdrowia. Zaznaczył, że wzrost wynagrodzeń jest konieczny nie tylko w interesie środowiska, ale również ministerstwa jak i pacjentów. Wskazał również, że przekaz medialny związany z ustawą o minimalnych wynagrodzeniach wprowadza opinię publiczną w błąd jakoby środowiska medyczne zgodziły się na rządowe propozycje, co jest nieprawdą.

"Żaden z zawodów medycznych, żaden ze związków zawodowych nie zgodził się na propozycje Ministra Zdrowia. Dlatego apeluję już wyżej. Panie Premierze Morawiecki jeżeli nas Pan usłyszy! Panie Prezesie Kaczyński jeżeli nas Pan usłyszy! Pan był i jest pacjentem. Nie chcę w to uwierzyć, że trzymają Pana pod takim parasolem, że nie widzi Pan co się dzieje w polskich szpitalach. Że nie widzicie tego, że my umieramy razem z pacjentami. Że budynki są coraz starsze. Sprzęt jest coraz nowszy, ale nie ma kto go obsługiwać. To jest ten moment, żebyśmy coś zmienili. Dlatego proszę Was, Panie Premierze, Panie Prezesie! Wpłyńcie na Posłów i Posłanki partii rządzącej żeby zagłosowali ten jeden jedyny raz za tym czego chcą ludzie. O to prosimy. Posłowie i Posłanki bądźcie z nami i pacjentami!" – powiedział wiceprezes NRL.

Doktor Artur Drobniak podkreślił, opierając się na najnowszych danych , że bardzo wielu medyków z powodu sytuacji w jakiej znajduje się polska ochrona zdrowia wyjedzie z kraju. Zwrócił również uwagę na rosnący średni wiek lekarzy aktywnych zawodowo w Polsce: "Średnia wieku rośnie co rok. Obecnie 52 lata ma przeciętny polski lekarz. Lekarze powyżej 70 roku życia to 12 procent pracujących lekarzy w Polsce. Co roku o 1 procent więcej. Jest źle i jeżeli nie zaczniemy od tego, że w systemie publicznym będą większe pieniądze, również na wynagrodzenia to nie skończymy tego dobrze i nasi pacjenci, co najgorsze, też nie wyjdą z tego z obronną ręką."

W tym samym czasie trwało posiedzenie Sejmu RP, podczas którego zaplanowano głosowanie poprawek zgłoszonych przez Senat RP. Posłem sprawozdawcą był Bolesław Piecha.

Pierwsze z dwóch poprawek zostały odrzucone. 

Głosowanie pierwszej poprawki: za odrzuceniem tej poprawki głosowało 235 posłów, za przyjęciem 222, wstrzymał się 1, a nie głosowało 2. Większość bezwzględna - 230.

Głosowanie drugiej poprawki: a odrzuceniem tej poprawki głosowało 234 posłów, za przyjęciem 224, wstrzymał się 1, a nie głosowało 1. Większość bezwzględna - 230.

Przed głosowaniem nad trzecią poprawką podwyższającą współczynniki minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia udzielono głosu ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu, który stwierdził, że nieprawdziwe są informacje o braku dialogu ze stroną społeczną, a propozycje podwyższenia współczynników zapiane w ustawie zostały wypracowane podczas prac Zespołu Trójstronnego. Wskazał również, że będzie wypracowywana ścieżka wzrostu wynagrodzeń do 2027 r. kiedy ma dojść do wzrostu nakładów na zdrowie do 7 proc. PKB. Senacką poprawkę określił jako obietnice bez pokrycia.

Za odrzuceniem tej poprawki głosowało 232 posłów, za przyjęciem 223, wstrzymało się 3, a nie głosowało 2. Większość bezwzględna - 230.

Tym samym rządzący po raz kolejny nie wsłuchali się w głosy środowisk medycznych, które wypracowały wspólny konsensus dający nadzieję na poprawę sytuacji w polskiej ochronie zdrowia.

Poniżej znajdą Państwo imienne wyniki głosowania nad poprawką.

Dodane: 2021-06-15, przez: Dział Komunikacji NIL

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj