logo: NIL

Od przedstawienia Memorandum w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa i jakości leczenia poprzez wprowadzenie systemu opartego na idei no-fault rozpocznie się konferencja organizowana przez Naczelną Izbę Lekarską 3 sierpnia. Do dyskusji zaprosiliśmy ekspertów, którzy odniosą się do nakreślonej przez samorząd lekarski w formie memorandum idei no-fault – z perspektywy pacjenckiej, prawnej, pod kątem bezpiecznych rozwiązań niezbędnych w ochronie zdrowia a działających już np. w lotnictwie.  

Przygotowane w NIL memorandum zawiera m.in. diagnozę aktualnej sytuacji, wskazuje skutki braku no-fault w Polsce i proponuje kierunek rozwiązań, czyli wprowadzenie systemu opartego na trzech filarach: wyłączeniu lekarzy z odpowiedzialności karnej w sytuacjach zdarzeń niepożądanych, z zachowaniem jej w przypadku rażącego niezachowania staranności, utworzeniu funduszu kompensacyjnego oraz rejestru zdarzeń niepożądanych.  

W dyskusji wezmą udział: lek. Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej; adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej; Ewelina Nazarko-Ludwiczak z Fundacji MY PACJENCI; Stanisław Iwańczak, pełnomocnik dyrektora ds. bezpieczeństwa pacjentów w Katowickim Centrum Onkologii; dr Robert Mołdach, członek Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta, współzałożyciel Instytutu Zdrowia i Demokracji. Konferencję poprowadzi rzecznik prasowa NIL Renata Jeziółkowska. 

Prezes NRL Łukasz Jankowski zaprosił do udziału ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - czytaj pismo.

Konferencja rozpocznie się o godz. 10.00. Każdy może śledzić ją online na profilu NIL na Facebooku/kanale YouTube. Dziennikarzy zapraszamy do siedziby Naczelnej Izby Lekarskiej (ul. Sobieskiego 110, Warszawa; sala konferencyjna w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego na I piętrze - wejście do budynku zewnętrznymi schodami; akredytacje do 2 sierpnia do godz. 12.00, mailowo: medianil@hipokrates.org).

 

 

 

Dodane: 2022-07-31, przez: Alicja

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj